Piechociński: Polska może współpracować z Brazylią w górnictwie i przemyśle stoczniowym

18 września 2015, 11:30 Infrastruktura
20150917_MJP_Brazylia_4

– Cieszę się z rosnącego zainteresowania rozwojem współpracy ze strony firm polskich i brazylijskich. Świadczą o tym aktywny udział w misjach handlowych, forach biznesowych i spotkaniach B2B – powiedział wicepremier Janusz Piechociński podczas inauguracji Forum Biznesowego Polska-Brazylia. Spotkanie, z udziałem wiceprezydenta Brazylii Michela Temera, odbyło się 17 września 2015 r. w Warszawie.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że Polską cechuje stabilny wzrost gospodarczy. – Jesteśmy nowoczesnym, dynamicznie rozwijającym się państwem, oferującym interesujące możliwości współpracy – powiedział. Zdaniem wicepremiera nowy impuls do dalszego rozwoju dwustronnych kontaktów pomiędzy Polską a Brazylią w 2015 r. dadzą przede wszystkim: przemysł stoczniowy i offshore, a także kolejowy i transportowy. Równie perspektywicznymi obszarami pozostają też: sektor rolno-spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny, wyroby przemysły elektromaszynowego i motoryzacyjnego, a także produkcja sprzętu górniczego. – Chcemy wymieniać się naszymi doświadczeniami z Brazylią w tych dziedzinach – podkreślił.

Jak zaznaczył wicepremier, Brazylia jest pierwszym partnerem Polski w Ameryce Łacińskiej pod względem wysokości obrotów handlowych. – Z tego względu w ramach inicjatywy „Go Brazil” –chcemy wzmocnić naszą obecność na brazylijskim rynku w III i IV kwartale 2015, m.in. poprzez organizację konferencji, kampanii promocyjnych, czy udział w targach branżowych – zadeklarował. Przypomniał też, że sukcesem okazały się działania promocyjne Polski w latach 2013-2015 skierowane na tamtejszy rynek, odbywające się w ramach branżowych programów promocji czy też uznania Brazylii za jeden z siedmiu perspektywicznych rynków eksportowych.

Wiceprezydent Temer przyznał z kolei, że o zainteresowaniu rozwojem współpracy ze strony władz Brazylii świadczy także uznanie Polski w brazylijskim Krajowym Planie Eksportu na lata 2015-18 za jeden z rynków priorytetowych. – Zależy na wzmocnieniu relacji z Polską, postrzeganą przez nas za lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczę, że dzisiejsze forum będzie okazją do rozwój kontaktów gospodarczych poprzez prezentację oferty rynku brazylijskiego i bezpośrednie kontakty przedstawicieli biznesu z poszczególnych branż – podsumował.

Podczas spotkania zostały podpisane porozumienia o współpracy pomiędzy Polską a Brazylią w zakresie turystyki.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki