EnergetykaKolejeOZERopaWszystko

Piechociński: Polska chce wejść w irańskie projekty energetyczne i kolejowe

– Polska chce uczestniczyć w projektach energetycznych w Iranie – stwierdził w wywiadzie dla agencji Trend polski wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Według niego polskie spółki mogą także uczestniczyć w irańskich projektach w dziedzinie odnawialnych źródeł energii oraz zielonych technologii. Udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w światowym koszyku energetycznym wynosi średnio 10 procent, a w Iranie wskaźnik ten wynosi zaledwie 0,01 procenta. 

Warto przypomnieć, że Piechociński stał na czele polskiej delegacji środowisk biznesowych, która 26 września przybyła do Iranu.

Mówiąc o projektach kolejowych polski wicepremier zwrócił uwagę na strategiczne położenie Iranu na Bliskim Wschodzie, które stanowi bardzo dobrą możliwość dla budowy połączenia kolejowego z państwami Azji Centralnej.

– Projekty te wymagają znaczących inwestycji. Jesteśmy gotowi do współpracy w kwestii dostaw taboru, materiałów budowlanych, profili stalowych itd. – powiedział Piechociński.

Według słów wicepremiera polskie spółki chcą współpracować z Iranem w dziedzinie paliw, przemysłu spożywczego, maszyn rolniczych, sprzętu medycznego, sprzętu gospodarstwa domowego oraz innych.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X