Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – poinformowało MI w poniedziałek na stronie resortu. Nie podano przyczyny odwołania Kopczyńskiej, choć już od zeszłorocznej powodzi spekulowano, że straci stołek w państwowej spółce. Także przyszłość Wód Polskich nie jest pewna, bo nie brakuje głosów, że ta instytucja kompletnie się nie sprawdziła.
Kopczyńska została powołana na to stanowisko w 11 stycznia 2024 roku. Zastąpiła Krzysztofa Wosia, który był prezesem Wód Polskich od 31 sierpnia 2022 r.
Wody Polskie krytykowane po zeszłorocznej powodzi
Jak przypomina portal money.pl na Wody Polskie spadła krytyka za niedostatecznej dbałość o infrastrukturę przeciwpowodziową. Joanna Kopczyńska, podczas jednego ze sztabów kryzysowych, sugerowała, że przedsiębiorstwo, którym kierowała, zostało pozbawione potrzebnych środków “na skutek działań poprzedników”. Już wtedy mówiono, że wkrótce straci stanowisko. Pojawiały się nawet spekulacje o tym, że Wody Polskie w ogóle trzeba zlikwidować.
Mieszkańcy zniszczonego przez powódź Lewina Brzeskiego zbierali nawet podpisy pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim.
Odwołana prezes pracowała wcześniej na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Państwowej Służby Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym. Przedtem była m.in. przewodniczącą Polskiej Delegacji do Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) oraz przewodniczącą Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami.
Joanna Kopczyńska pełniła również funkcję zastępcy dyrektora w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej w Ministerstwie Środowiska. Była też zastępcą Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym.
Kopczyńska jest absolwentką Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie. W 2023 r. na Uniwersytecie Gdańskim uzyskała stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne.
Wody Polskie odpowiedzialne za gospodarkę wodną
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Zatrudnia ponad 6600 pracowników w całej Polsce.
Wody Polskie wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne).
Wody Polskie pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych.
Dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.
Biznes Alert / PAP/ money.pl/