Pietrzykowska: Kraków to Dolina Krzemowa Polski (WIDEO)

15 września 2022, 07:20 Energetyka

Redaktor Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl rozmawia z Krystyną Pietrzykowską z Hitachi Energy. – Pochodzę z Krakowa i jestem żywo zainteresowany czemu padło na moje miasto? – pyta w kontekście inwestycji tej firmy. – Kraków to Dolina Krzemowa Polski, słyszał Pan o tym? – odpowiada Krystyna Pietrzykowska.

Krystyna Pietrzykowska w rozmowie z Wojciechem Jakóbikiem. Grafika: BiznesAlert.pl
Krystyna Pietrzykowska w rozmowie z Wojciechem Jakóbikiem. Grafika: BiznesAlert.pl

– Zatrudniamy w Centrum Technologicznym Hitachi Energy w Krakowie ponad 400 osób. Coraz więcej firm zatrudnia osoby w Krakowie. Czy jest to związane z transformacją energetyczną? Sektorem który jest przyjazny dla środowiska? – Hitachi ma w sercu zainteresowań dbałość o zrównoważoną przyszłość energetyczną dla całego świata. Inwestujemy w źródła odnawialnej energii. Ale piszemy także systemy do obsługi elektrowni jądrowych. Te programy zarządzają elektrownią – opowiada Krystyna Pietrzykowska

Czy OZE rzeczywiście będzie coraz więcej, taki jest trend. Jak ustabilizować je przy użyciu nowych technologii? – pyta Jakóbik. – Prawdopodobnie słyszeli Państwo o liniach przesyłowych wysokiego napięcia dla prądu stałego. Ogromne linie które łączą już w Chinach, dostarczając prąd dla 12 mln ludzi na duże odległości jak tysiące kilometrów. Mamy dużą stabilizację. To duża przyszłość dla energetyki – nie tylko gromadzić, ale przesyłać na duże odległości właśnie z OZE. To duża przyszłość dla energetyki, proszę zwrócić uwagę na Afrykę, moglibyśmy skorzystać z tamtejszej energii odnawialnej – kwituje Krystyna Pietrzykowska, dyrektor centrum technologicznego Hitachi Energy w Krakowie.

Opracował Mikołaj Teperek