Grafen w ogniwach fotowoltaicznych, zdalne zarządzanie sieciami dystrybucyjnymi i ładowarkami do samochodów elektrycznych – to tylko niektóre rozwiązania, z których będzie korzystał Tauron. Obecnie 30 startupów przygotowuje rozwiązania, z których będzie korzystała ta spółka.
Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań na poziomie korporacyjnym to jedno z głównych zadań programu Pilot Maker, który prowadzi Tauron. Od początku roku spółka przeanalizowała blisko 130 rozwiązań przygotowanych przez startupy. Następnie 30 startupów rozpoczęło współpracę z Tauronem nad przygotowaniem rozwiązań będących odpowiedzią na zdefiniowane przez Grupę wyzwania technologiczne. Dwanaście startupów już prowadzi testy na infrastrukturze Taurona.
Wdrożenia swoich rozwiązań prowadzą już m.in. Advanced Graphene Products z technologią trzykrotnego zwiększenia sprawności ogniw fotowoltaicznych dzięki wykorzystaniu grafenu; iGrid Technology z systemem zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi oraz monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych; Boneffice z rozwiązaniem, umożliwiającym automatyczne zarządzanie efektywnością bloków energetycznych; Enelion z systemem zarządzającym działalnością ładowarek dla samochodów elektrycznych.
– Zdając sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed energetyką w najbliższych latach, konsekwentnie prowadzimy liczne projekty innowacyjne oraz badawczo-rozwojowe. Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez startupy, stąd nasze zaangażowanie w program Pilot Maker. Dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów, chcemy nie tylko dynamizować transfer wiedzy między startupami a Grupą Tauron, ale co równie ważne budować własne kompetencje we współpracy ze startupami – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Pilot Maker – innowacje w korporacjach
Przykładem dopasowania pomysłu startupu do realnych potrzeb Taurona jest modyfikacja modelu biznesowego InWill. Początkowy pomysł startupu zakładał współpracę z Tauronem przy stworzeniu dużej baterii stanowiącej zabezpieczenie dla stacji transformatorowych. Ostatecznie wypracowano nowe zastosowanie dla baterii, która może być wykorzystywana jako przydomowy magazyn energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Taki magazyn pełniłby jednocześnie funkcję zabezpieczającą w przypadku awarii zasilania sieciowego.
– Z blisko 130 startupów, których pomysły przeanalizowaliśmy w programie Pilot Maker, 30 przygotowuje rozwiązania precyzyjnie zdefiniowanych problemów na całym łańcuchu wartości Grupy, a 12 z nich już testuje swoje projekty w Tauronie. Kolejne pilotażowe wdrożenia planujemy przeprowadzić w najbliższych miesiącach. Współpracując ze startupami poszukujemy rozwiązań dla konkretnych problemów, tak aby finalnie uzyskać, zweryfikowane podczas testów produkty i rozwiązania optymalnie dopasowane do potrzeb działalności Grupy Taurona i naszych Klientów – mówi Jarosław Broda, wiceprezes Taurona Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
Program Pilot Maker jest realizowany przez techBrainers wraz z partnerem głównym – Tauron Polska Energia S.A. Podstawowym założeniem programu Scale Up jest połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw.
Tauron