EnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Piotrowski dla PB: Pół miliarda złotych na klastry

Dzisiejszy “Puls Biznesu” przedstawia działania związane ze wsparciem powstania klastrów energii, jakie w najbliższym czasie przeprowadzi Ministerstwo Energii.

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski szacuje, że liczba klastrów energii i inicjatyw klastrowych przekroczyła już 60.

30 czerwca odbędzie się konferencja poświęcona klastrom, a we wrześniu rozpoczną się wysłuchania ich pomysłodawców. – Wysłuchania odbędą się przed jury, które pod pewnymi względami może być podobne do jury z Dragons’ Den [program telewizyjny, w którym młodzi przedsiębiorcy przedstawiają pomysły jurorom multimilionerom – red. gazety]. Zespół oceniający mógłby liczyć 7-9 osób i składać się z ekspertów z wielu obszarów, w tym od energetyki i technologii, rozumiejących klastry i ich lokalny aspekt – powiedział cytowany przez “Puls Biznesu” Andrzej Piotrowski.

W wyniku wysłuchania autorów poszczególnych pomysłów wybranych zostanie kilkanaście, które uznane zostaną za pilotażowe projekty referencyjne czyli takie, które według Andrzeja Piotrowskiego będą dojrzałe, spójne i zapewnią równowagę między wytworzoną energią a popytem na nią w wymiarze lokalnym. – Nie chcemy pomysłów wymyślonych pod konkretne wymagania, ale pomysłów, które są danej społeczności potrzebne – powiedział gazecie Andrzej Piotrowski. Resort energii zakłada również kolejne edycje wysłuchań.

Projekty referencyjne mają otrzymać wsparcie finansowe resortu energii. – Chcemy, by pilotaże dostały szczególne wsparcie finansowe. To na nich będziemy się uczyć i sprawdzać, co działa, a co nie – podkreśla Andrzej Piotrowski.

O wsparcie będą ubiegać się samodzielnie poszczególni uczestnicy klastra. – Rozważamy wprowadzenie kategorii, czyli rodzaju specjalnej premii w aukcji dla tego uczestnika, którego infrastruktura jest komponentem klastra – powiedział cytowany przez “Puls Biznesu” Andrzej Piotrowski. Projekty mogą uzyskać również wsparcie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) w zakresie poddziałań 1.1.1 (dla OZE), 1.6.1. (dla kogeneracji) i 1.4.1 (rozwój inteligentnych sieci). Szacuje się, że łącznie w ramach POIŚ klastry będą mogły otrzymać w tym roku około 500 mln zł w formie dotacji lub pomocy zwrotnej. Andrzej Piotrowski zwraca uwagę, że powinny one uzyskiwać również wsparcie z regionalnych programów operacyjnych – czytamy w “Pulsie Biznesu”.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X