Dzisiejszy „Puls Biznesu” przedstawia działania związane ze wsparciem powstania klastrów energii, jakie w najbliższym czasie przeprowadzi Ministerstwo Energii.
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski szacuje, że liczba klastrów energii i inicjatyw klastrowych przekroczyła już 60.
30 czerwca odbędzie się konferencja poświęcona klastrom, a we wrześniu rozpoczną się wysłuchania ich pomysłodawców. – Wysłuchania odbędą się przed jury, które pod pewnymi względami może być podobne do jury z Dragons’ Den [program telewizyjny, w którym młodzi przedsiębiorcy przedstawiają pomysły jurorom multimilionerom – red. gazety]. Zespół oceniający mógłby liczyć 7-9 osób i składać się z ekspertów z wielu obszarów, w tym od energetyki i technologii, rozumiejących klastry i ich lokalny aspekt – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Andrzej Piotrowski.
W wyniku wysłuchania autorów poszczególnych pomysłów wybranych zostanie kilkanaście, które uznane zostaną za pilotażowe projekty referencyjne czyli takie, które według Andrzeja Piotrowskiego będą dojrzałe, spójne i zapewnią równowagę między wytworzoną energią a popytem na nią w wymiarze lokalnym. – Nie chcemy pomysłów wymyślonych pod konkretne wymagania, ale pomysłów, które są danej społeczności potrzebne – powiedział gazecie Andrzej Piotrowski. Resort energii zakłada również kolejne edycje wysłuchań.
Projekty referencyjne mają otrzymać wsparcie finansowe resortu energii. – Chcemy, by pilotaże dostały szczególne wsparcie finansowe. To na nich będziemy się uczyć i sprawdzać, co działa, a co nie – podkreśla Andrzej Piotrowski.
O wsparcie będą ubiegać się samodzielnie poszczególni uczestnicy klastra. – Rozważamy wprowadzenie kategorii, czyli rodzaju specjalnej premii w aukcji dla tego uczestnika, którego infrastruktura jest komponentem klastra – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Andrzej Piotrowski. Projekty mogą uzyskać również wsparcie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) w zakresie poddziałań 1.1.1 (dla OZE), 1.6.1. (dla kogeneracji) i 1.4.1 (rozwój inteligentnych sieci). Szacuje się, że łącznie w ramach POIŚ klastry będą mogły otrzymać w tym roku około 500 mln zł w formie dotacji lub pomocy zwrotnej. Andrzej Piotrowski zwraca uwagę, że powinny one uzyskiwać również wsparcie z regionalnych programów operacyjnych – czytamy w „Pulsie Biznesu”.