EnergetykaOZE

Piotrowski: Klastry to pomysł na zrównoważony rozwój OZE

Andrzej Piotrowski, fot. Ministerstwo Energii

– Klaster energii ma zrównoważyć potencjał różnych składników, polityk które stosujemy na krajowym, ale również na europejskim rynku. Chcemy z jednej strony wykorzystać własne zasoby, ale z drugiej spełnić cele klimatyczne – mówił podczas trwającej w Warszawie konferencji „Klastry energii w Polsce oraz możliwości ich finansowania w ramach POIiŚ 2014-2020 – sektor energetyka” wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

– Mamy cały arsenał środków, które możemy wykorzystać do celów OZE – powiedział, wymieniając przy tym m.in. biomasę, hydroenergetykę, fotowoltaikę. Pokreślił jednocześnie, że należy równoważyć potrzeby z możliwościami. W trakcie wystąpienia wspomniał również o wykorzystaniu odpadów.

– Zgodnie z unijnymi dyrektywami nawet 30 procent odpadów możemy przeznaczyć na cele energetyczne. Mamy rozwinięty mechanizm segregacji i utylizacji. Przy czym obszary utylizacji nie są nastawione energetycznie. Te odpady, które mogą zostać w tym celu wykorzystane, są utylizowane. Klastry mogą być tym obszarem, który mógłby to zmienić – przekonywał wiceminister energii.

Podkreślił przy tym, że resort poszukuje skutecznych rozwiązań, których nie da się zastosować centralnie. – Trzeba je dopasowywać do tego, co w danym regionie najlepiej zadziała – mówił.

– Trzeba pamiętać, że energia występuje w trzech postaciach: energia elektryczna, energia wykorzystywana do grzania czy chłodzenia, ale również do przemieszczania. To są te obszary, które mogą w ramach klastrów interesować przedsiębiorców – dodał.

– Klastry, mimo że chcemy, aby był to system jak najbardziej autonomiczny i by dostarczał energię w sposób zrównoważony, nie będą odcięte od modelu wyspy. Nie muszą być zbilansowane od pierwszego dnia. To będzie proces. Trzeba wybrać model, który będzie najlepszy pod względem ekonomicznym – powiedział wiceminister energii.

– Klastry to nowość, która zmienia sytuację i eliminuje pewien problemy. Dzięki klastrom otrzymujemy korzyści biznesowe i społeczne. Mało kto podkreśla, że instalacja biogazowni nie musi oznaczać czegoś negatywnego. To może przynieść korzyści dla terenów słabo zurbanizowanych. Klastry to także szansa na stworzenie atrakcyjnego miejsca pracy – dodał.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X