AtomEnergetykaWszystko

Piotrowski: Polska chce rozwijać energetykę jądrową. Będziemy się uczyć od najlepszych

Wymiana polskich i japońskich doświadczeń w prowadzeniu dialogu społecznego oraz budowaniu kadr dla programu jądrowego to główne tematy seminarium zorganizowanego wspólnie przez Ministerstwo Energii RP oraz Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii. Spotkanie, w którym udział wziął podsekretarz stanu w ME Andrzej J. Piotrowski, odbyło się 18 marca 2016 r. w Warszawie.

Wiceminister Piotrowski zwrócił uwagę, że istotne jest kontynuowanie polsko-japońskiej współpracy w obszarze związanym z wykorzystaniem energii jądrowej. – Polska jest zdeterminowana, aby zrealizować program energetyki jądrowej i zrobić to dobrze. Liczymy na wymianę najlepszych praktyk z państwami takimi jak Japonia, które dysponują wieloletnim doświadczeniem w tej branży – powiedział.

Ambasador Japonii Shigeo Matsutomi podkreślił, że energetyka jądrowa jest jedną z podstaw japońskiego systemu energetycznego. – Dzisiaj rząd, uwzględniając potrzeby energetyczne kraju oraz zobowiązania wynikające z paryskiego porozumienia klimatycznego, dąży do ponownego uruchomienia kolejnych reaktorów – powiedział. – Jesteśmy również zainteresowani dzieleniem się naszą wiedzą i doświadczeniem – dodał.

Uczestnicy seminarium zaznaczyli, że wysoko wykwalifikowane kadry są niezbędne zarówno dla samej elektrowni jądrowej, jak i dla rozwoju nauki, przemysłu czy usług dla energetyki jądrowej. Stworzenie i wdrożenie skutecznego programu rozwoju zasobów ludzkich jest istotnym i kompleksowym zadaniem, które należy realizować w oparciu o doświadczenia międzynarodowe, między innymi japońskie.

W trakcie spotkania uczestnicy dyskutowali o komunikacji ze społeczeństwem i roli informacji społecznej w projekcie jądrowym. Podkreślono, że akceptacja społeczeństwa jest kluczowa i warunkuje powodzenie programu jądrowego. Badania społeczne zrealizowane na zlecenie ME w grudniu 2015 r. wskazują, że za energetyką jądrową opowiada się aż 51 proc. Polaków.

Podczas dyskusji podkreślano, że szczególną wagę należy przywiązywać do tworzenia realnej współpracy ze społecznościami lokalnymi regionów, w których mogłyby powstać elektrownie. Wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom oraz rzetelność i terminowość prowadzonych działań, pozwalają na zbudowanie zaufania, będącego podstawą dla akceptacji społecznej.

Strona japońska na podstawie porozumień dwustronnych, już od 6 lat dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie energetyki jądrowej. Obejmuje ono m.in. szkolenie i planowanie rozwoju zasobów ludzkich, edukację i informację społeczną. Wymiana doświadczeń obejmuje również kwestie bezpieczeństwa, które są kluczowe dla każdego programu jądrowego na świecie.

Źródło: Ministerstwo Energii


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X