Perspektywy rozwoju polskiej polityki energetycznej wobec wyzwań klimatycznych, rola dywersyfikacji źródeł energii w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego a także rozwój polskich sieci przesyłowych to główne tematy konferencji „Okrągły Stół Energetyczny”. Debata z udziałem. ministra energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego, odbyła się 15 czerwca 2016 r w ME.
Minister Tchórzewski podkreślił rolę prawnych regulacji w budowie zrównoważonego rozwoju polskiej energetyki. – Trudno sobie dziś wyobrazić, by rynek energetyczny istniał bez udziału państwa – podkreślił. – Ważne w tym kontekście jest kształtowanie warunków do wzrostu konkurencyjności sektora, ale polityka energetyczna musi także uwzględniać koszt energii w budżetach Polaków – ocenił.
W trakcie panelu „Polski węgiel a wyzwania klimatyczne” szef resortu energii odniósł się również do dyskusji dotyczącej polityki klimatycznej UE. – Jeśli chcemy realizować te zobowiązania musimy zachęcać do poparcia zmian i brać pod uwagę aspekty społeczne – podkreślił. Jego zdaniem polityka energetyczna Polski musi być kształtowana przy uwzględnieniu uwarunkowań gospodarczych, bezpieczeństwa energetycznego i wymagań polityki klimatycznej UE.
Zaznaczył również, że rozwój polskiego sektora energii wymaga zarówno konsekwentnego tworzenia impulsów inwestycyjnych jak i przygotowania projektów legislacyjnych dotyczących rynku mocy nad którym resort rozpoczyna prace.
Z kolei wiceminister Andrzej Piotrowski w trakcie panelu „Dywersyfikacja źródeł energii a koszty” podkreślił, że warunkiem swobodnego dostępu do energii jest funkcjonowanie energetyki konwencjonalnej. Zwrócił również uwagę na kwestię klastrów energetycznych. – Większa produkcja energii w klastrach powinna przyczynić się do wzrostu wykorzystania lokalnych zasób. Ich rozwój będzie miał także wpływ na bezpieczeństwo energetyczne obszarów wiejskich i przyczynić się do szybszego rozwoju tych terenów – dodał. Podkreślił również, że kształtowanie optymalnego miksu energetycznego wymaga przede wszystkim działań w obszarach, w których możliwy jest rozwój. – W tej chwili w Polsce to m.in. węgiel i energia jądrowa – dodał.
W dyskusji, zorganizowanej z udziałem Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, wzięli również udział przedstawiciele spółek energetycznych, wyższych uczelni technicznych i instytutów.
Źródło: Ministerstwo Energii