PiS już pracuje nad ustawą mającą umożliwić pracę ministerstwa energetyki

12 listopada 2015, 12:49 Alert

(TVN 24)

Politycy PiS i eksperci pracują nad błyskawiczną nowelizacją „ustawy o działach administracji rządowej”, która ma zostać przeprowadzona już na pierwszym posiedzeniu Sejmu – podaje portal tvn24.pl. Jest to pierwszy krok do powołania Ministerstwa Energetyki i ministra koordynatora służb specjalnych.  

Pracę nad zmianami w ustawie trwały nawet w Święto Niepodległości. Dziś resort energetyki nie istnieje, aby powstał trzeba odpowiednich zmian w ustawie o działach. Do ustalenia są także sprawy podstawowe, trzeba wyznaczyć na przykład siedzibę nowego ministerstwa, słowem stworzyć wszystko od podstaw – czytamy na TVN24.pl

W ustawie o administracji rządowej trzeba stworzyć dział: energetyka. Miałby on zawierać w sobie kompetencje z działów należących do Ministerstwa Gospodarki, takich jak „funkcjonowania krajowych systemów energetycznych, z uwzględnieniem zasad funkcjonalnej gospodarki i potrzeb bezpieczeństwa energetycznego kraju” oraz „działalności związanej z wykorzystaniem energii atomowej na potrzeby społeczno-gospodarcze kraju”.

Jeśli chodzi o nadzór nad spółkami energetycznymi sytuacja również nie jest jasna.

Ministrem energetyki został Krzysztof Tchórzewski ekspert od transportu kolejowego. Przyczyną wyboru jego, zamiast Piotra Naimskiego, który miał domagać się przeniesienia nadzoru nad spółkami do nowego resortu, jest to, że „prawdopodobnie prezes Kaczyński zdecydował, że priorytetem zostaje ratowanie górnictwa za wszelką cenę i oparcie na nim energetyki” – mówi portalowi Tvn24.pl jeden z ekspertów zajmujących się energetyką.