Piszczatowska: Trwa wyprzedaż energetyki na GPW

19 października 2015, 11:27 Energetyka

KOMENTARZ

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

Justyna Piszczatowska

WysokieNapiecie.pl

Akcje czterech grup energetycznych są coraz tańsze. Najbardziej na wartości tracą Tauron i PGE – w ciągu ostatnich trzech miesięcy aż po ponad 20%.

Przy okazji ostatnich wydarzeń wokół Taurona i przejęcia przez niego kopalni Brzeszcze, postanowiliśmy ponownie przyjrzeć się notowaniom spółki i pozostałych grup energetycznych na GPW. Kurs akcji nieco się odbił po informacjach o podwyższeniu kapitału Taurona o 400 mln zł, ale nadal jest bliski rekordowo niskiego poziomu 3,17 zł.

Więcej o perypetiach tej spółki – Kopalnia za złotówkę? Ile rzeczywiście Tauron wyda na „Brzeszcze”

Druga w kolejności jest PGE, która potaniała w ciągu kwartału o 21%. Mniej, ale nadal mocno, przecena dotknęła Enei i Energi, które potaniały w tym okresie o – odpowiednio – 11,8 i 16,7%. Dla porównania szeroki indeks warszawskiego rynku obniżył się w tym okresie o 3,8%, a indeks największych spółek, w którym energetyka ma ponad 11% udziału, o 7%.

Można spytać na ile wyprzedaż akcji energetyki jest związana z sytuacją w tej branży, a na ile z faktem, że zarządzający nią Skarb Państwa usiłuje włączyć energetykę w ratowanie górnictwa i o tym piszemy w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl