PKN Orlen otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku

19 maja 2021, 14:45 Alert

Dzisiaj w Płocku miała miejsce konferencja prasowa poświęcona otwarciu Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen. Projekt o wartości około 184 mln zł wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost zaangażowania w badania, rozwój i innowacje. Dla PKN ORLEN to ważny krok na drodze do efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, budowania własnego know-how, a także uzyskiwania patentów dla nowatorskich rozwiązań. Przy opracowaniu innowacyjnych projektów wykorzystany zostanie w pełni potencjał polskiej nauki.

Daniel Obajtek. Fot. Mariusz Marszałkowski
Daniel Obajtek. Fot. Mariusz Marszałkowski

Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen w Płocku

– PKN Orlen odważnie i ambitnie odpowiedział na potrzeby transformacji energetycznej. Strategia 2030 to inwestycje o niespotykanej wcześniej skali. Orlen budujący silny polski koncern multienrgrtyczny musi mieć przewagę technologiczną. Musi też mieć przewagę w już dotychczasowej działalności, ale patrząc w przyszłość. Widzimy w Orlenie lokomotywę rozwoju całej polskiej gospodarki. Spółka ta nie zatrzymała inwestycji pomimo największego kryzysu gospodarczego po II wojnie światowej. Orlen wręcz przyśpieszył z inwestycjami. To centrum rozwojowe będzie skupiało elitę polskiej myśli z zakresu rozwoju sektora petrochemicznego. Centrum Badawczo-Rozwojowe pozwoli zwiększyć potencjał nie tylko Orlenu, ale całej naszej gospodarki – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.

– Inwestycja trwała 22 miesiące. Stanowi ona przyszłość dla zintegrowanego koncernu. Ta inwestycja łączy świat nauki ze światem biznesu. Nie będziemy mieli perspektywicznego biznesu, jeżeli nie połączymy go z nauką. By zmieniać rzeczywistość, trzeba współpracować z nauką. Nie zbudujemy koncernu multienergetycznego bez połączenia nauki i biznesu. Musimy mieć technologie, które pozwolą nam na rozwój. Nie możemy się opierać na licencji z zewnątrz. Każda znacząca firma chroni swe licencje na początkowej fazie. Bez centrum badawczego i rozwojowego nie da się osiągnąć rozwoju na poziomie światowego koncernu – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

– Kiedy zapowiedzieliśmy gigantyczne inwestycje, już myśleliśmy, że trzeba je rozpocząć od centrum rozwojowego. Nie możemy patrzeć z perspektywy krótkiego okresu. Musimy patrzeć w dalekim horyzoncie czasowym. Nie możemy patrzeć jedynie z perspektywy zysków krótkoterminowych czy kadencyjności. Musimy inwestować w rozwój, w zapewnienie finansowania inwestycji w petrochemię, która pozwoli utrzymać koncern na następne dziesięciolecia. Niebawem wejdą nowe paliwa, m.in. wodorowe. Musimy przygotować zaplecze naukowe i rozwojowe. Orlen jest koncernem, który szybko podejmuje decyzje i szybko je wdraża do życia. To jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Te 22 miesiące budowy centrum pokazują, że mamy know-how, mamy wspaniałych ludzi wiedzących jak inwestować. Będziemy współpracować z wynalazcami, indywidualnymi badawczymi. To centrum badawczo rozwojowe w pierwszej kolejności zajmie się optymalizacja procesów m.in. produkcji w wielu obszarach. To centrum będzie się zajmować nowymi technologiami skupionymi w petrochemii, rafinerii ale także w sektorze niskoemisyjnej energetyki – dodał.

– Etap badań nie może konczyć się jedynie na etapie laboratoryjnym. Nauka musi nam pomagać w codziennym życiu. Znajdują się tu trzy instalacje już prowadzące badania m.n związane z asfaltami, z blendingiem smarów i blendingiem paliw. Niebawem dojdą kolejne, zaawansowane instalacje do biokomponentów, co pozwala zmniejszyć emisyjność. Następne instalacje związane będą z pogłębianiem procesów rafineryjnych aby zwiększyć uzysk wysokomarżowych produktów. W sumie do 2022 roku będziemy mieć tutaj do 14 instalacji badawczych – mówił prezes PKN Orlen.

Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen jest miejscem przyjaznym środowisku, wykorzystującym najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne. Zainstalowane na nim panele fotowoltaiczne i turbina wiatrowa produkują zieloną energię. Na miejscu można także skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Obecnie trwają rozruchy technologiczne powstałej infrastruktury badawczej. Pierwsze instalacje pilotowe zostały już zabudowane. To instalacja do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów.

Najważniejszą częścią kompleksu jest zaplecze badawczo-testowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. m2. Zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów. W ten sposób nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji. Jeszcze w tym roku w Hali stanie instalacja pilotowa Hydrokrakingu. W przyszłym roku będą to instalacje pilotowe: Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu i Pirolizy oraz Destylacji.

Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie także funkcjonować jako nowoczesna platforma współpracy pomiędzy PKN Orlen a start-upami, wynalazcami, instytutami czy uczelniami. Stanowi ono również szansę dla młodych naukowców i inżynierów, którzy zyskają solidną, innowacyjną na skalę europejską bazę do rozwoju swoich projektów. Sieć współpracy PKN ORLEN już teraz obejmuje wszystkie uczelnie techniczne w Polsce, działające w obszarze zainteresowań koncernu, m.in. Politechnikę Warszawską z jej filią w Płocku, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warszawski, Instytuty Badawcze oraz instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz. Istotnym celem inwestycji jest również promocja nauki. Znajdująca się na terenie kompleksu ścieżka edukacyjna nawiązuje do nauk ścisłych i działalności Grupy Orlen. W ramach realizacji projektów badawczych planowane jest zaangażowanie studentów i młodych naukowców, którzy będą mogli zdobywać doświadczenie i nowe kompetencje.

PKN Orlen/Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński