Czeska spółka Orlenu kupi kolejne stacje paliw na Słowacji

27 sierpnia 2019, 08:45 Alert

Czeski Unipetrol, kontrolowany przez Orlen, przygotowuje się do przejęcia kilku stacji paliw na Słowacji – wynika z informacji „Pulsu Biznesu”.

Unipetrol ma przejąć kolejne stacje na Słowacji

Dziennik powołuje się na informację słowackiego urząd antymonopolowy PMÚ, który ogłosił, że wszczyna postępowanie w sprawie przejęcia przez Unipetrol kontroli nad siedmioma stacjami benzynowymi, które są częścią firmy Fontee. Jak informuje „PB”, firma Fontee działa głównie na południu Słowacji, przy granicy z Węgrami.

Stacje PKN Orlen pojawią się na Słowacji

Unipetrol obecnie ma jedną stację paliw na Słowacji, która działa pod funkcjonującą w sąsiednich Czechach marką Benzina. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że obecnie na słowackim rynku funkcjonuje 903 stacje paliw, a najwięcej z nich jest w rękach, kontrolowanego przez węgierski MOL, Slovnaftu do którego należy 253 takie placówki. Mocną pozycję na słowackim rynku mają też OMV (92 stacje), Shell (89) oraz sieć Jurki (63).

Zdobyć słowacki przyczółek 

Portal Trend.sk podaje, że Unipetrol planuje pozostać na rynku przez długi czas i stopniowo stać się znaczącym graczem. Zakup siedmiu stacji benzynowych może pomóc w osiągnięciu tego celu. – Zarządzanie 10 stacjami do końca tego roku byłoby sukcesem, ale utrzymanie planowanego modelu biznesowego jest ważniejsze niż wysokie tempo rozwoju – powiedział Tomasz Wiatrak, wiceprezes Unipetrol ds. handlu detalicznego, cytowany przez słowacki portal.

Według statystyk Słowackiego Stowarzyszenia Przemysłu i Handlu Naftowego w ubiegłym roku na Słowacji działało 907 stacji paliw. Największym graczem na rynku z 253 stacjami paliw jest Slovnaft, następnie OMV z 92 stacjami benzynowymi, Shell z 89 stacjami i Jurki z 63 stacjami.

Puls Biznesu/Bartłomiej Sawicki/Trend.sk

Aktualizacja, 15:15, 27.08.2019, [Dodano akapit „Zdobyć słowacki przyczółek”]

Orlen już oficjalnie działa na Słowacji