PKN Orlen testuje wirnik wykonany metodą druku 3D

23 kwietnia 2019, 15:30 Alert

PKN Orlen testuje na jednej ze swych instalacji wirnik wykonany metodą druku 3D. Projekt zrealizowano przy współpracy z Radomskim Centrum Innowacji i Technologii. Koncern sprawdzi możliwości technologii druku 3D do produkcji elementów wirujących maszyn.

PKN Orlen fot. Michał Perzyński/BiznesAlert.pl

Jak poinformowała PAP rzeczniczka PKN Orlen Joanna Zakrzewska, wykonany w ostatnim czasie metodą druku 3D wirnik pompy przechodzi obecnie testy, które rozpoczęły się w koncernie pod koniec marca na instalacji MEK-TOL, rozpuszczalnikowego odparafinowania olejów smarowych.

„Wirnik to pierwszy komponent na terenie Grupy Kapitałowej Orlen wyprodukowany dla przemysłu rafineryjnego w tej technologii. Projekt udało się zrealizować przy współpracy z Radomskim Centrum Innowacji i Technologii powołanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu” – podkreśliła rzeczniczka PKN Orlen. Zapowiedziała, że „metoda druku 3D zostanie przetestowana w produkcji przemysłowej przez spółkę Orlen Serwis”.

Według rzeczniczki PKN Orlen, „zarówno uruchomienie, jak i dotychczasowa praca pompy przebiega bez zakłóceń”. „Testy w warunkach przemysłowych potrwają do czerwca” – wyjaśniła Zakrzewska. Dodała, iż „finalnie nastąpi weryfikacja możliwości zastosowania technologii druku 3D do produkcji elementów wirujących maszyn produkcyjnych”.

Polska Agencja Prasowa