Jeszcze w tym miesiącu do naftoportu w Gdańsku wpłyną kolejne ładunki ropy naftowej, sprowadzone w ramach dywersyfikacji dostaw surowca do Polski prowadzonej przez Grupę Lotos oraz PKN Orlen.
Lotos sprowadzi więcej ropy z USA
Przed świętami Rafineria Gdańska ma odebrać trzecią już dostawę ropy z USA do Polski. Będzie to druga dostawa na potrzeby produkcyjne obiektu. Z dostępnych informacji o przypływie jednostek do polskich portów wynika, że tankowiec dotrze do naftoportu 19 grudnia w godzinach porannych. W czasie świąt zaś ma przypłynąć kolejna dostawa ropy z Iranu dla PKN Orlen.
Na początku grudnia Grupa Lotos informowała o zakupie kolejnej dostawy amerykańskiej ropy naftowej. Do gdańskiego naftoportu płynie tankowiec Victory Venture transportujący 650 tys. baryłek (tj. ok. 80 tys. ton) amerykańskiej ropy gatunku WTI Midland. Zbiornikowiec wypłynął z portu Freeport, koło Houston w Teksasie, u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Transport spodziewany jest w Gdańsku w 19 grudnia.
To drugi transport ze Stanów Zjednoczonych, a trzeci z Ameryki Północnej do obiektu w Gdańsku. W listopadzie Lotos sprowadził 600 tys. baryłek ropy naftowej DSW (Domestic Sweet) z USA, a we wrześniu blisko 700 tys. baryłek gatunku Hibernia z Kanady.
Po przetestowaniu gatunków ropy z USA i z Kanady spółka podjęła decyzję o zwarciu średnioterminowej umowy na dostawy zza Wielkiej Wody. Grupa Lotos 13 grudnia poinformowała o podpisaniu umowy terminowej na dostawę amerykańskiej ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku. Kontrakt przewiduje dostarczenie drogą morską minimum 5 ładunków ropy. Umowa będzie realizowana w 2018 r.
W ramach dywersyfikacji dostaw surowca w 2016 roku Grupa Lotos sprowadziła 25 procent ropy z innego kierunku niż wschodni. W 2017 roku współczynnik ten zostanie utrzymany na podobnym poziomie. Obecnie co piąta baryłka ropy naftowej przerobiona przez rafinerię Lotosu pochodzi z kierunku innego niż wschodni.
Lotos przerabiał również ropę z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Ameryki Łacińskiej czy Afryki Północnej i Zachodniej. Do bieżącej produkcji wykorzystuje też surowiec wydobywany przez spółki zależne z grupy kapitałowej z własnych złóż na Bałtyku i na Litwie oraz pozyskiwany od innych dostawców z polskich złóż lądowych, a także z Morza Północnego.
W sierpniu 2016 roku Grupa Lotos odebrała pierwszą po wielu latach przerwy dostawę surowca z tego kierunku. Po pierwszej dostawie ropy z Iranu przedstawiciele spółki zaczęli wspominać o kolejnych, a nawet o możliwym kontrakcie długoterminowym. Na razie jednak żadnych nowych umów nie podpisano.
PKN Orlen nadal testuję ropę z Iranu
PKN Orlen spodziewa się spotowej dostawy ropy z Iranu 26 grudnia br. Jak podawała w połowie listopada agencja Platts, PKN Orlen kupił ładunek irańskiej ropy, który został załadowany 24-25 listopada w irańskim porcie na wyspie Kharg. Surowiec ma przypłynąć do Gdańska na pokładzie statku typu Suezmax – Delta Poseidon 26 grudnia br.
Będzie to już druga dostawa ropy z Iranu dla PKN Orlen. Płocki koncern odebrał irańską ropę pierwszy raz pod koniec stycznia. Tankowiec Vilamoura przywiózł 130 tys. ton surowca. Statek, podobnie jak obecnie, wyruszył z terminalu eksportowego na wyspie Kharg.
Wcześniej spółka testowała również ropę z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Ameryki Łacińskiej, czy Afryki Północnej i Zachodniej.
Bartłomiej Sawicki
Jakóbik: Rozbudowa Ropociagu Pomorskiego uderzy w Rosję. „Ochroni przed atakiem terrorystycznym”