Rozmowy z Orlenem o magazynach ropy mogą się nieco opóźnić

8 lipca 2019, 08:15 Alert
PKN Orlen
PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej ocenia, że rozmowy z PKN Orlen w sprawie magazynów ropy prawdopodobnie będzie należało przesunąć w związku z tym, że płocki koncern złożył właśnie wniosek do Komisji Europejskiej o przejęcie kontroli nad Grupą Lotos.

„Rozmawiamy z Orlenem na temat magazynów ropy, bo takie jest założenie polityki rządu, ale to nie jest łatwy temat. Orlen wyszedł właśnie z wnioskiem do Komisji Europejskiej w sprawie fuzji z Lotosem, być może to nie jest najlepszy moment, żeby zajmować się tą sprawą, być może trzeba to przesunąć w czasie” – powiedział dziennikarzom Naimski w kuluarach konwencji PiS „Myśląc Polska”.

PKN Orlen złożył w środę, 3 lipca, wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos. Wniosek zainicjował formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

Zgodnie z przyjętą w listopadzie 2017 roku uchwałą rządu, operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie „podmiotem odpowiedzialnym za skoordynowanie działań dotyczących gospodarki solankowej – przez zakup akcji Inowrocławskich Kopalni Soli +Solino+ i udziałów w Kopalni Soli Lubień”. Obie te spółki należą w 100 proc. do PKN Orlen. IKS Solino to największy w Polsce producent solanki, a od 2002 r. w wyeksploatowanych podziemnych kawernach solnych magazynuje zapasy ropy naftowej i paliw. Z kolei kopalnia Lubień Kujawski wkrótce ma rozpocząć wypłukiwanie kawern, w których docelowo miałby być magazynowany gaz ziemny. Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku zakłada m.in rozbudowę magazynów ropy naftowej.

Polska Agencja Prasowa