Parkiet: Opóźnienie nowych bloków gazowych PKN Orlen

10 lipca 2018, 06:15 Alert
Elektrociepłownia gazowo-parowa w Płocku. Fot. PKN Orlen
Elektrociepłownia gazowo-parowa w Płocku. Fot. PKN Orlen

Na temat inwestycji energetycznych Orlenu pisze „Parkiet”. Dziennik zwraca uwagę na opóźnienia w realizacji kluczowych inwestycji w we Włocławku i Płocku.

Pod koniec czerwca Orlen ogłosił zakończenie realizacji inwestycji budowy bloku energetycznego w Płocku. Jednak jak zwraca uwagę gazeta giełdy blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt, który powstał na terenie płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego i którego budowa kosztowała ok. 1,7 mld zł, miał być gotowy w 2017 roku. Parkiet próbował ustalić jakie były przyczyny opóźnienia i czy Orlen będzie się w związku z tym domagał odszkodowania. Koncern w odpowiedzi informuje jedynie, że przyczyny leżały po stronie wykonawcy, czyli konsorcjum Siemensa. Odnosząc się a w kwestii konsekwencji finansowych dla wykonawcy Orlen zapowiada natomiast, że decyzje w tej sprawie będą podejmowane na podstawie zapisów kontraktu i zapisów około kontraktowych.

„Parkiet” przypomina, że również z dużym opóźnieniem została oddana do użytku inna energetyczna inwestycja Orlenu – budowa bloku gazowo-parowego we Włocławku. Blok miał ruszyć w 2015 roku, ale ostatecznie protokół zakończenia jego budowy podpisano w czerwcu 2017 roku. W marcu br. płocki koncern poinformował natomiast, że w ramach rozliczenia kontraktu, konsorcjum wykonawców wdroży m.in. rozwiązania z zakresu digital, mające na celu podniesienie dyspozycyjności i efektywności pracy włocławskiego bloku gazowo-parowego. Jak czytamy w „Parkiecie” niezależnie od tego spółka otrzymała rekompensatę pieniężną. Cytowane przez gazetę giełdy biuro prasowe koncernu podało, że w 2017 roku odszkodowanie z tytułu tej inwestycji przyniosło 100 mln pozytywnego wpływu na wynik finansowy koncernu, a w pierwszym kwartale 2018 r. 10 mln zł.

Jak odnotowuje „Parkiet” Orlen w ubiegłym roku, we wrześniu, informował o jeszcze jednej inwestycji energetycznej – w Trzebini, gdzie kosztem 80 mln zł istniejący kocioł węglowy ma być zastąpiony kotłami gazowymi. Wówczas zapowiadano, że w ostatnim kwartale 2018 r. w ramach realizacji tej inwestycji ma zostać przeprowadzony rozruch próbny i do końca roku wszystkie instalacje miały być przyjęte do eksploatacji. Gazecie giełdy nie udało się ustalić, czy te plany zostaną zrealizowane, bo koncern poinformował jedynie, że projekt jest na wczesnym etapie analiz.

Jak podsumowuje „Parkiet” w tym roku zyski Orlenu ze sprzedaży energii elektrycznej powinny mocno wzrosnąć i gdyby nie opóźnienia przy inwestycjach w już wcześnie koncern byłby istotnym graczem w tym segmencie.

Parkiet/CIRE.PL