AlertEnergetykaRopa

PKN Orlen: Rafineria w Płocku nie szkodzi środowisku

Logo Orlenu. Fot. BiznesAlert.pl

Logo Orlenu. Fot. BiznesAlert.pl

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji na Wiśle, po awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, prezydent Andrzej Nowakowski nawiązywał do wydarzeń związanych z emisją benzenu, które miały miejsce w PKN Orlen. PKN Orlen nie zgadza się z tymi stanowiskiem Prezydenta Płocka i uważa te informacje za nieprawdziwe.

Głos w tej sprawie zajęła rzeczniczka PKN Orlen, Joanna Zakrzewska. – PKN Orlen nie zgadza się z nieprawdziwymi informacjami przekazywanymi opinii publicznej przez Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego o szkodliwym wpływie Zakładu Produkcyjnego ORLEN na środowisko naturalne. Traktujemy tę wypowiedź jako próbę przykrycia faktu zatrucia Wisły ściekami z Warszawy, na potrzeby bieżącej kampanii politycznej – czytamy w oświadczeniu.

Rzeczniczka podkreśliła, że PKN Orlen jako „odpowiedzialny sąsiad prowadzi działalność biznesową z zachowaniem możliwie najwyższej neutralności ekologicznej procesów produkcyjnych”. – Spółka konsekwentnie ogranicza oddziaływanie na środowisko, inwestując w najlepsze dostępne technologie, które obniżają emisyjność instalacji. Należy pamiętać, że PKN Orlen funkcjonuje w ściśle regulowanych ramach prawnych, służących ochronie środowiska naturalnego. Wynikają one z przepisów prawa międzynarodowego i krajowego, ale także z dobrowolnych zobowiązań, jak Program Responsible Care, którego PKN Orlen jest członkiem.

Udział w programie jest gwarancją, że koncern spełnia międzynarodowe standardy w zakresie wpływu na środowisko – czytamy w stanowisku.

Podkreślono ponadto, że koncern jest na bieżąco kontrolowany przez odpowiednie instytucje, w tym Wojewódzki Instytut Ochrony Środowiska. – W świetle dzisiejszych pomówień i kłamliwych stwierdzeń, warto przypomnieć, że od 1990 roku łączna emisja Zakładu w Płocku zmniejszyła się ok. 6-krotnie przy wzroście przerobu ropy o prawie 60 procent. W tym czasie na inwestycje proekologiczne koncern przeznaczył ponad 6,8 mld zł. To więcej, niż realizacja centralnego odcinka II linii metra, czy też budowa 3 stadionów narodowych. Dlatego stanowczo protestujemy przeciwko podawaniu nieprawdziwych informacji na temat wpływu płockiego zakładu PKN Orlen na środowisko, wynikających wyłącznie z bieżących potrzeb kampanii politycznej – czytamy na zakończenie oświadczenia.

PKN Orlen


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X