Orlen i Płock rozwijają technologie wodorowe

30 stycznia 2020, 06:15 Alert
Podpisanie listu intencyjnego. Fot. PKN Orlen
Podpisanie listu intencyjnego. Fot. PKN Orlen

​PKN Orlen podpisał z Gminą Miasto Płock list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy wodorowe. Efektem działań prowadzonych w ramach porozumienia, ma być stworzenie w Płocku infrastruktury tankowania wodoru, przeznaczonej dla pojazdów komunikacji miejskiej oraz usług publicznych.

Instalacja doczyszczania wodoru

PKN Orlen zgodnie ze strategią przewiduje  prace nad rozwojem paliw alternatywnych wykorzystywanych w transporcie. Obecnie Grupa Orlen wytwarza ok. 45 ton wodoru na godzinę, z czego większość zużywana jest na potrzeby procesów produkcyjnych. Koncern rozpoczął już realizację instalacji doczyszczania wodoru, która od 2021 roku pozwoli na wprowadzenie tego paliwa na rynek. PKN Orlen informuje w komunikacie, że rozwija również technologię magazynowania, transportowania i dystrybuowania paliwa wodorowego.

-Podpisany list intencyjny ma na celu współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy stronami, zmierzającą do wdrożenia efektywnej infrastruktury tankowania wodoru, odpowiadającej potrzebom komunikacji miejskiej i pojazdów realizujących usługi publiczne- podaje spółka w komunikacie.

– O rozwoju PKN Orlen myślimy w perspektywie długofalowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że znaczenie napędów konwencjonalnych w transporcie będzie się zmniejszać, dlatego nasza strategia przewiduje również rozwój paliw alternatywnych. Wodór, z uwagi na możliwy zasięg i dużą masę, którą jest w stanie napędzać, jest paliwem szczególnie perspektywicznym w kontekście transportu publicznego. Porozumienie z miastem Płock jest kolejnym krokiem, który przybliża nas do komercyjnego wdrożenia tej technologii w Polsce. Dzięki wymianie informacji będziemy mogli lepiej poznać oczekiwania potencjalnego klienta oraz wyzwania technologiczne, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. W ubiegłym roku podobne listy intencyjne podpisaliśmy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz firmą PESA Bydgoszcz, a w najbliższym czasie zamierzamy porozumieć się z kolejnymi samorządami – powiedział Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN Orlen ds. Operacyjnych.

Zgodnie z wprowadzanymi regulacjami, samorządy będą zobowiązane do konsekwentnego zwiększania udziału pojazdów zeroemisyjnych we flocie realizującej usługi publiczne. Paliwa wodorowe w Polsce, obecnie znajdujące się przede wszystkim w fazie testowej, jednak po wdrożeniu rozwiązań technicznych i legislacyjnych będą stanowiły istotne uzupełnienie miksu energetycznego w transporcie ciężkim.

PKN Orlen

Świrski: Wodór – nowe cudowne rozwiązanie wszystkich problemów energetycznych?