PKN Orlen: Czasowo wstrzymano dostawy ropy do rafinerii w Litvinovie

26 kwietnia 2019, 16:45 Alert

Unipetrol z grupy kapitałowej PKN Orlen otrzymał informację od lokalnego operatora o wstrzymaniu dostawy ropy naftowej systemem rurociągów tranzytowych Przyjaźń do rafinerii w Litvinovie, podał PKN Orlen – właściciel Unipetrolu. Przyczyną zatrzymania dostaw jest znaczące pogorszenie się jakości ropy dostarczanej przez rurociąg Przyjaźń.

Rafineria Czeska. Fot. Unipetrol
Rafineria Czeska. Fot. Unipetrol

„Zaistniała sytuacja nie wpływa na poziom przerobu ropy naftowej w rafineriach Unipetrol. W związku z powyższym obecnie nie ma ryzyka ograniczenia produkcji ze względu na zatrzymanie dostaw surowca rurociągiem Przyjaźń. W rafinerii Orlen Lietuva obecnie przerób również nie uległ zmianie” – czytamy w komunikacie.

PKN Orlen zapewnił, że należące do Grupy Orlen rafinerie w Płocku, Litvinovie, Kralupach i Możejkach pracują w normalnym trybie i mają zapewnione dostawy surowca. Paliwa oferowane na wszystkich stacjach grupy w regionie spełniają wszystkie wymogi jakościowe.

Operator słowacki, podobnie jak inni europejscy operatorzy, podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw ropy rosyjskiej transportowanej rurociągiem Przyjaźń. Unipetrol jest w bieżącym kontakcie z lokalnym operatorem, firmą Mero i czeskim organem odpowiedzialnym za przechowywanie rezerw materiałowych, podano także.

Ministerstwo Energii poinformowało w środę wieczorem o wstrzymaniu dostaw rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń do Polski, również ze względu na jej zanieczyszczenie, które może spowodować fizyczne uszkodzenia instalacji rafineryjnych.

Do Polski i Niemiec prowadzi tzw. północna nitka rurociągu Przyjaźń, natomiast południowa nitka biegnie przez Ukrainę, Słowację i Czechy. Tą drogą w Grupie Orlen dostarczana jest ropa jedynie do Litvinova, bo druga z czeskich rafinerii grupy, zakład w Kralupach, nastawiona jest na słodką ropę dostarczaną z południa, z rejonu Adriatyku, m.in. przez rurociąg TAL.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

ISB News/PKN Orlen