PKN Orlen może stać się partnerem ekspansji saudyjskiej ropy w Europie

20 maja 2019, 07:00 Alert
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Saudyjskie Saudi Aramco ma przerabiać na Starym Kontynencie do 300 tysięcy baryłek dziennie za dwa lata. Otworzy także biuro w Londynie. PKN Orlen może wesprzeć ekspansję.

Londyńskie biuro Aramco ma się zajmować nowymi umowami na dostawy ropy i produktów naftowych w Europie – zdradził Abdulaziz al-Judaimi, wiceprezes ds. downstream, cytowany przez Reutersa.

– Postawię na Europę. Wierzę, że ten kontynent to rynek, na którym zostaniemy na długo – powiedział Reutersowi. – Cały pomysł zakłada, że my będziemy dostarczać ropę i odbierzemy produkty naftowe, które trafią na rynki jak Włochy, Bałkany i Cypr. Posiadanie dedykowanego porozumienia o sprzedaży i rafinacji w Europie to właściwa strategia zwycięstwa.

Al-Judaimi powiedział, że jego firma posiada już kontrakty na sprzedaż 3 mln baryłek ropy miesięcznie do Europy, w tym z PKN Orlen z Polski i Motorl Oil Hellas z Grecji. – Chcemy powiększyć tę ilość do 10 mln baryłek miesięcznie w ciągu dwóch lat. Będzie to oznaczało, że osiągniemy moc przerobu na poziomie 300 tysięcy baryłek dziennie w Europie – dodał.

Reuters/Wojciech Jakóbik