PKP Energetyka wchodzi na Litwę

15 grudnia 2017, 07:00 Alert

PKP Energetyka, zajmująca się obrotem energią elektryczną oraz świadczeniem usług energetycznych dla kolei i usług inżynieryjnych, wchodzi na rynek litewski – założyła firmę świadczącą rozwiązania inżynieryjne i budowlane Railen Baltics.

fot. PKP Energetyka

Spółka została zarejestrowana na Litwie pod koniec listopada. Prezesem Railen Baltics został zastępca dyrektora PKP Energetyka Zbigniew Chyliński. Podmiot został założony zgodnie z rejestrem sądowym przez PKPE Holding. Obie spółki należą do PKP Energetyka. Ta zaś, na mocy prywatyzacji z 2015 roku należy do funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partners.

Były minister energetyki Litwy, prezes Zarządu Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej Jarosław Niewierowicz powiedział agencji BNS, że PKP Energetyka jest członkiem Izby i była zainteresowana możliwościami rozwoju na Litwie.

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku, a do czasu prywatyzacji należała do Grupy PKP. Zajmuje się sprzedażą i dostarczaniem energii elektrycznej klientom trakcyjnym i biznesowym. PKP Energetyka dostarcza energię elektryczną polskim kolejom, utrzymuje i remontuje linie kolejowe, zarządza stacjami paliw, handluje energią elektryczną i paliwem.

PKP Energetyka posiada koncesje na obrót energią elektryczną na terenie całego kraju. Spółka jest jedynym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD), posiadającym własną sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju.

Baltic Course/BNS/Bartłomiej Sawicki