Innowacyjny poligon szkoleniowy z multimediami, urządzeniami virtual reality, e-learningiem i odcinkiem sieci trakcyjnej to kolejna inwestycja Grupy Kapitałowej PKP Energetyka podnosząca jakość usług sieciowych.
- PKP Energetyka tworzy dla swoich pracowników poligon szkoleniowy. Program podnoszenia kompetencji elektromonterów/pracowników ma służyć m.in. dalszej poprawie jakości usług oferowanych przez spółkę w zakresie montażu, konserwacji i naprawy sieci trakcyjnej.
- Proces szkolenia oraz certyfikacja przebiega m.in. z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości umożliwiającej realistyczne odtworzenie warunków pracy na sieci trakcyjnej. Na poligonie symulowanie są sytuacje ekstremalne, których trenowanie w rzeczywistości nie byłoby możliwe.
- Specjalna baza wiedzy obejmuje scenariusze czynności i zdarzeń z kilkunastoletniego doświadczenia firmy.
- Poligon szkoleniowy – obok cyfrowego symulatora pojazdu szynowego – to kolejny etap jednego z najnowocześniejszych programów podnoszenia kwalifikacji załogi, jakie realizuje Grupa Kapitałowa PKP Energetyka.
- Program szkoleń z wykorzystaniem technologii cyfrowych obejmie łącznie ponad 2400 pracowników spółki (na poligonie szkoleniowym oraz w symulatorze pojazdu szynowego)
- Poligon szkoleniowy to miejsce, w którym pracownicy w bezpiecznych warunkach będą mogli poznać i przećwiczyć wszelkie czynności związane z utrzymaniem kolejowej sieci trakcyjnej, w tym sprawdzanie jej stanu, a także konserwację oraz wymianę niezbędnych elementów. Inwestycja przewiduje budowę 517 m sieci jezdnej na bocznicy kolejowej oraz pełne zaplecze dydaktyczne i socjalne. Poligon umożliwi przećwiczenie 40 czynności związanych z utrzymaniem sieci trakcyjnej.
Program szkoleniowy opracowany na potrzeby projektu składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W teoretycznej części szkolenia zostaną wykorzystane innowacyjne technologie. Będą to: e-learning, multimedialna sala z filmami instruktażowymi oraz technologia VR, dzięki której wirtualnie będzie można bezpiecznie przećwiczyć sytuacje, mogące się wydarzyć w świecie realnym.
Część praktyczna będzie odbywać się na rzeczywistym stanowisku szkoleniowym, z wykorzystaniem wybudowanej w tym celu infrastruktury obejmującej sieć trakcyjną. Umożliwi to ćwiczenie prac z użyciem pociągu technicznego, wraz z podstawowymi czynnościami montażu, konserwacji i naprawy sieci trakcyjnej.
W ramach poligonu stworzona zostanie także ścieżka certyfikacji dla pracowników.
Najważniejsze korzyści z budowy poligonu szkoleniowego to poprawa bezpieczeństwa i jakości wykonywanych prac przy sieci trakcyjnej.
PKP Energetyka