PKP PLK zawarły w tym roku umowy warte ponad 16 mld złotych

17 października 2017, 12:30 Alert

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w tym roku kontrakty na budowę i remonty infrastruktury kolejowej o wartości przekraczającej 16 mld zł – poinformował w czwartek dziennikarzy prezes kolejowej spółki Ireneusz Merchel.

H. Cegielski - FPS

„W tym roku przekroczyliśmy już 16 mld zł podpisanych umów w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Do końca tego roku zostały jeszcze ponad dwa miesiące i do tych deklarowanych wcześniej 20 mld zł w podpisanych umowach jesteśmy coraz bliżej” – powiedział Merchel.

PKP PLK przyjęły wcześniej plan zakładający, że w tym podpiszą umowy o wartości około 20 mld zł. Pierwsze półrocze planowano zamknąć 10 mld zł, ale udało się przekroczyć 11 mld zł.

Prezes dodał, że łącznie z umowami podpisanymi wcześniej, to prawie 30 mld zł. „Oznacza to, że blisko połowa Krajowego Programu Kolejowego będzie już w realizacji” – stwierdził Merchel.

„W tym roku zaplanowaliśmy, że zrealizujemy kontrakty o wartości 5,4 mld zł, a zrealizujemy o wartości około 5,5 mld zł. Zakładamy, że w przyszłym roku przekroczymy 10 mld zł zrealizowanych inwestycji” – dodał prezes.

Merchel powiedział, że na kolei w trakcie realizacji są inwestycje o wartości około 20 mld zł.

Szef PKP PLK mówił też, że do końca tego roku spółka zamierza ogłosić jeszcze przetargi o wartości 3-4 mld zł.

Krajowy Program Kolejowy zakłada, że do roku 2023 wydatki inwestycyjne na infrastrukturę kolejową sięgną blisko 67 mld zł.

Polska Agencja Prasowa