PKP wprowadza kolejne usprawnienia na dworcach kolejowych

22 stycznia 2016, 13:30 Alert

(PKP S.A.)

PKP S.A. rozpoczęła pilotażowy program automatycznego otwierania i zamykania dworców kolejowych. Obecnie taką funkcjonalność posiadają cztery obiekty w województwie mazowieckim.

Dzięki wprowadzeniu systemu, dworce kolejowe w Rogowie, Chynowie, Sulejówku Miłosnej i Rembertowie są automatycznie otwierane i zamykane. Dotychczas zajmowali się tym pracownicy ochrony. Nowy system usprawnia ich pracę, pozwalając na większe skoncentrowanie się na czynnościach mających zapewnić bezpieczeństwo na terenie dworców.

Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu w określonych godzinach drzwi są automatycznie blokowane i odblokowywane, przy zapewnieniu możliwości wyjścia osobom, które zostały zablokowane w obiekcie oraz wejścia osobom upoważnionym. Zapewnieniu bezpieczeństwa służą także kamery. Pracownicy ochrony mogą na bieżąco sprawdzać czy zarejestrowane w systemie zdarzenia alarmowe wymagają ich  interwencji. Jeszcze w tym kwartale nowy system zostanie zastosowany na czterech kolejnych dworcach: Warszawa Ursus, Kolumna Łask, Błonie i Tomaszów Mazowiecki.

– Nowy system otwierania i zamykania dworców jest projektem pilotażowym. Czas trwania projektu przewidziano na rok. W tym czasie sprawdzimy zarówno skuteczność zastosowanego rozwiązania, jak i ewentualne oszczędności z tym związane – mówi Marian Ślimak, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych w PKP S.A.

Informacja o automatycznym blokowaniu drzwi zamieszczona jest na drzwiach każdego z dworców. Jeszcze w tym półroczu komunikaty o automatycznym zamknięciu drzwi będą wygłaszane w sposób automatyczny przez zamontowane w ramach systemu nagłośnienie.

Montaż systemu nie wpływa na dotychczasowe godziny otwarcia dworców.