Ruszają rozmowy o planie dla górnictwa. „Zamykanie kopalń to konieczność”

4 sierpnia 2020, 07:15 Alert
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Ruszają rozmowy o ratowaniu górnictwa. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin wystąpił w Polsat News i ocenił, że zamykanie części kopalń to konieczność.

– Rozumiem, że nikt nie chciałby uczestniczyć w takim procesie jak zamykanie kopalń, ja też bym nie chciał w tym uczestniczyć – przyznał minister Sasin na antenie Polsat News. – To nie jest mój wybór, to nie jest moje widzimisię, to jest niestety twarda konieczność wobec tego, co dzieje się wokół Polski, wobec polityki klimatycznej, tego, że przechodzimy przyspieszony jednak proces transformacji energetycznej wymuszony na nas przez instytucje europejskie, nie możemy od tego abstrahować.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, MAP i związków zawodowych spotkają się w celu stworzenia wspólnego programu naprawczego. Pierwotny plan ministerstwa zakładający likwidację Kopalni Ruda i Wujek nie został przedstawiony z obawy o odrzucenie go przez stronę społeczną. Minister Sasin wyraził nadzieję na konstruktywną postawę związkowców. – Zakładam racjonalność naszych partnerów społecznych polegającą na tym, że przez obronę części nierentownych kopalń nie można doprowadzić do bankructwa czy upadku całego górnictwa, bo to jest ta wielka odpowiedzialność – zapewnił.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Baca-Pogorzelska: Znamy szczegóły planu ratunkowego dla górnictwa