Doradcy Donalda Trumpa, kandydata na prezydenta USA, przedstawili plan zakończenia wojny na Ukrainie. Polega on na postawieniu ultimatum przez Stany Zjednoczone mówiącego, że Ukraina nie dostanie więcej sprzętu, jeżeli nie usiądzie do rozmów pokojowych, a jeżeli Rosja tego nie zrobi to Kijów dostanie cały niezbędny sprzęt wojskowy.
Reuters poinformował o planie dwóch doradców Trumpa zakładających zakończenie wojny na Ukrainie w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich USA. Według jego założeń, Ukraina otrzyma informację, że nie dostanie więcej broni ze Stanów Zjednoczonych dopóki nie przystąpi do rozmów pokojowych. Jednocześnie Rosja usłyszy, że odmowa negocjacji poskutkuje zwiększeniem wsparcia dla Kijowa. Plan przedstawił emerytowany generał Keith Kellogg, będący doradcą Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego, jego współtwórcą jest Fred Fletiz.
Trump zareagował pozytywnie na przedstawioną propozycję, nie potwierdził jednak, że się do niej zastosuje w przypadku wygranych wyborów. Steven Cheung, jego rzecznik, powiedział, że oficjalnymi oświadczeniami są tylko te wypowiedziane przez kandydata lub upoważnionych członków partii.
Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, stwierdził, że zamrożenie wsparcia dla Ukrainy byłoby dziwne, z uwagi na fakt, że to Rosja złamała prawo międzynarodowe atakując suwerenną Ukrainę.
Według opracowania America First Policy Institute, think tanku w którym obaj doradcy Trumpa zajmują kierownicze stanowisko, Zachód mógłby namówić Rosję do prowadzenia rozmów pokojowych odsuwając obietnicę członkostwa Ukrainy w NATO.
– To co Kellog opisuje, jest to proces oddania przez Ukrainę całego terytorium, które obecnie okupuje Rosja – powiedział w rozmowie z Reutersem Daniel Fried, były zastępca sekretarza stanu odpowiedzialny za politykę wobec Rosji.
Ukraina apeluje do Zachodu o dostawy uzbrojenia i amunicji, zwłaszcza systemów przeciwlotnicznych. Rosja obiera na cel ostrzału rakietowego i dronów nie tylko cele wojskowe, ale i infrastrukturę (w tym energetyczną) oraz budynki mieszkalne. Kijów potrzebuje systemów obrony powietrznej, by była możliwa naprawa energetyki.
Władimir Putin, prezydent Rosji, zadeklarował, że będzie mógł prowadzić rozmowy pokojowe, jeżeli Ukraina odda rejony okupowane, jak i część ciągle będących pod jej kontrolą.
– Rosja mówi dzisiaj tak: będziemy dalej łamali prawo międzynarodowe, będziemy nadal realizowali swoje interesy i zabijali na Ukrainie. Skoro Putin chce, żeby rosyjscy żołnierze ginęli masowo na Ukrainie, to trzeba czynić wszystko, żeby te oczekiwania Putina zostały spełnione – powiedział Andrzej Duda cytowany przez Kancelarię Prezydencką, komentując propozycję Putina.
Reuters / Marcin Karwowski
Karwowski: Czy szczyt w Szwajcarii zwiększy bezpieczeństwo nuklearne?