Platforma Obywatelska: W strategii energetycznej powinno być mniej węgla, a więcej OZE

0
15
Elektrownia Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
Elektrownia Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

W najbliższych tygodniach PO zaprezentuje pomysł na zmiany w polskiej polityce energetycznej, tak by ograniczyć udział w niej węgla i zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – zapowiedział w piątek szef klubu PO-KO Sławomir Neumann.

Jaka strategia energetyczna? 

„My pokażemy, jako Platforma, w najbliższych tygodniach pewien pomysł na politykę energetyczną i na przesunięcie energetyki z węglowej w tę część energetyki z odnawialnych źródeł energii” – powiedział Neumann w radiu TOK FM.

Jak dodał, trzeba znaleźć „dobrą relację między czarnym i zielonym”. „Czarne to węgiel, zielone to odnawialne źródła energii. Tego zielonego musi być coraz więcej, a tego czarnego, jeśli mamy mieć elektrownie węglowe – to na polskim węglu oparte, nie na rosyjskim. To jest chyba i dla polskiego podatnika, i dla polskiego przemysłu, i górnictwa lepsze” – podkreślił szef klubu PO-Koalicji Obywatelskiej.

Neumann skrytykował rząd Mateusza Morawieckiego za rekordowy – w jego ocenie – import węgla z Rosji. „Budujemy elektrownię w Ostrołęce, która jest na rosyjski węgiel zaprojektowana. To jest coś, za co tak naprawdę na Śląsku, jechać i codziennie się tłumaczyć z tego i biczować powinni politycy PiS, bo z jednej strony (mają) pełne usta frazesów o ochronie polskiego górnictwa, a z drugiej strony – rekordowe absolutnie ilości sprowadzanego węgla z Rosji” – powiedział szef klubu PO-KO.

RAPORT: Pojedynek na strategie energetyczne

Elektrownia Ostrołęka

Wyraził pogląd, że należałoby się „bardzo poważnie zastanowić nad sensownością” inwestycji w Ostrołęce. „Tak zaprojektowana nie ma najmniejszego sensu dzisiaj” – uważa Neumann. Jego zdaniem Polska potrzebuje znacznie więcej energii ze źródeł odnawialnych. Pod koniec grudnia 2018 r. spółki Enea i Energa poinformowały, że zarząd Elektrowni Ostrołęka wydał polecenie rozpoczęcia prac (NTP) związanych z budową nowego bloku energetycznego Elektrownia Ostrołęka C o mocy 1000 MW.

Ostrołęka C to 1000 MW blok na węgiel kamienny, którego budowa – zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem – ma kosztować ok. 6 mld zł brutto. Minister energii wielokrotnie deklarował, że ma to być ostatni nowy blok węglowy w Polsce.

Stępiński: Jest zgoda na rozbudowę Elektrowni Ostrołęka. Czas na model finansowy

Polska Agencja Prasowa