Producent PlayStation 5 może uciec z Japonii, jeśli ta nie postawi na OZE

28 listopada 2020, 17:00 Alert
Playstation 5
Playstation 5. Fot. Sony

Sony ostrzega rząd japoński, że jeśli nie wprowadzi planu przestawienia produkcji na Odnawialne Źródła Energii, fabryki tej firmy mogą zostać przeniesione poza Kraj Kwitnącej Wiśni. W międzyczasie pojawiają się spekulacje o problemach z produkcją konsoli PlayStation 5.

Szef Sony Jenichiro Yoshida podkreślił, że klienci Sony jak amerykański Apple czy Facebook wymagają od dostawców deklaracji odnośnie do planu dekarbonizacji w celu ochrony klimatu oraz coraz częściej wymagają, aby ich łańcuchy dostaw były w całości zasilane energetyką odnawialną.

Japonia zadeklarowała, że chce być neutralna klimatycznie do 2050 roku, ale nie przedstawiła określonych planów dekarbonizacji energetyki i zwrotu ku Odnawialnym Źródłom Energii. Do tej pory planowała wzrostu udziału OZE w miksie energetycznym z 17 procent w 2018 roku do 24 procent w 2030 roku. Firmy z Japońskiej Inicjatywy Klimatycznej apelują jednak o podniesienie tego celu do 40 procent lub więcej.

Fabryki Sony w Europie są zasilane w stu procentach przez OZE. Zakłady w Chinach mają się zdekarbonizować do końca marca 2021 roku, a te w Ameryce Północnej do 2030 roku.

Sony wypuściło na rynek w listopadzie nową konsolę PlayStation 5. Cały nakład rozszedł się w pierwszym dniu sprzedaży w ilości 118 tysięcy sztuk. Trwają spekulacje na temat problemów z produkcją nowych w związku z pandemią koronawirusa. Jeżeli Sony opuści wyspy japońskie, tamtejsza produkcja PlayStation 5 zakończy się, podobnie jak innych produktów tej firmy.

Financial Times/Wojciech Jakóbik