AlertEnergetykaOZEŚrodowisko

Serbscy naukowcy i ich płynne drzewa. Rewolucja od budownictwa po produkcję energii

Płynne drzewo. Źródło: balkangreenenergynews.com

Płynne drzewo. Źródło: balkangreenenergynews.com

Serbscy naukowcy zaprezentowali innowacyjną konstrukcję “płynnego drzewa” w nanotechnologii. Wynalazek może zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu, od budownictwa po produkcję i magazynowanie energii.

Płynne drzewo, przedstawiane przez serbskich naukowców jako najnowsze odkrycie w nanotechnologii, to zbiornik wody i mikroalg, który ich zdaniem może być alternatywą dla drzew w obszarach miejskich. Wynalazek, wykorzystujący nanotechnologię do stworzenia płynnej substancji naśladującej właściwości drewna, ma potencjał zrewolucjonizowania wielu gałęzi przemysłu, od budownictwa po produkcję energii.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Belgradzie stworzył płynne drzewa przy użyciu nanowłókien celulozowych, znajdujących się w ścianach komórkowych roślin. Uczeni przetworzyli je w postać płynną i stworzyli w ten sposób substancje, która ma mieć podobne właściwości do naturalnego drewna, w tym wytrzymałość i twardość.

“Nowoczesne drzewa” są wytwarzane z odpadów z leśnictwa i rolnictwa, dzięki czemu mają być ekologiczną alternatywą dla innych, tradycyjnych materiałów. Można je formować w dowolne kształty i rozmiary.

Baterie i magazyny energii

W praktyce płynne drzewo ma być alternatywą dla “zwykłego drzewa”. Te naturalne, które widzimy w każdym polskim mieście, wychwytują dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia. Nie można ich jednak sadzić wszędzie, w przeciwieństwie do wynalazku Serbów. Naukowcy podkreślają, że jednym z beneficjentów tego rozwiązania może być też sektor energetyczny, dzięki wykorzystaniu płynnych drzew do tworzenia baterii, paneli fotowoltaicznych i innych urządzeń do magazynowania energii.

YupThatExists/Jędrzej Stachura

Kloc: Obywatele Unii zapłacą za ekologiczny alarmizm Komisji Europejskiej

 


Powiązane artykuły

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X