Media

Po czterech latach nadal nie ukarano zabójców greckiego dziennikarza

„Morderstwo Georgiosa Karaivaza musi zostać rozwiązane" - podkreślają greccy dziennikarze zrzeszeni w PFJU Zdj. ze strony PFJU

W czwartą rocznicę zabójstwa greckiego reportera śledczego Giorgosa Karaivaza organizacje dziennikarskie domagają się „ położenia kresu trwającej bezkarności, która nadal rzuca ponury cień na grecki krajobraz wolności mediów i prasy” – napisały w komunikacie europejskie stowarzyszenia dziennikarskie i organizacje broniące praw człowieka.

Doświadczony reporter zajmujący się poważnymi sprawami kryminalnymi, Georgios Karaivaz został zastrzelony 9 kwietnia 2021 roku przed swoim domem w Atenach.

Sprawę zamknięto

Zabójcami byli, według ustaleń policji, dwaj mężczyźni jadący skuterem. „Podejrzewa się, że było to zabójstwo na zlecenie powiązane z zorganizowanymi grupami przestępczymi” – informowali greccy dziennikarze.

W lipcu 2024 roku, aresztowani ponad rok wcześniej i oskarżeni o morderstwo dwaj bracia zostali uniewinnieni ze względu na brak dostatecznych dowodów. Bliscy dziennikarza złożyli apelację od wyroku przekonując, że dowody nie zostały właściwie ocenione. Odwołanie odrzucił grecki Sąd Najwyższy w grudniu 2024 r. Sprawę zamknięto.

Jednocześnie, także w grudniu 2024 roku, Sąd Mieszany w Atenach orzekł, że „Karaivaz został zamordowany z powodu swojej pracy dziennikarskiej.” „W rezultacie jeden z najpoważniejszych ataków na dziennikarstwo w Unii Europejskiej w ostatnich latach pozostaje całkowicie bezkarny” – oświadczyły organizacje dziennikarskie w Grecji i Europie.

Dziennikarze obiecują, że wyjaśnią sprawę

„Wzywamy organy ścigania i prokuratorów do wznowienia wysiłków mających na celu zidentyfikowanie i zatrzymanie oraz ściganie wszystkich osób zamieszanych w zabójstwo, od napastników po pomysłodawcę, niezależnie od kraju, w którym się znajdują” – napisano w apelu opublikowanym przez EFJ.

Także dziennikarze zrzeszeni w Unii Ateńskich Gazet (JUADN) domagają się pełnego wyjaśnienia sprawy zabójstwa Karaivaza „Zainteresowanie świata dziennikarskiego nie osłabnie” – napisali dziennikarze z JUDAN. „Morderstwo Karaivaza musi zostać rozwiązane. W przeciwnym razie pozostanie ono solą w oku praworządności” – przekazała Unia Panhelleńskich Federacji Dziennikarzy (PFJU).

Poza EFJ apel podpisały: Międzynarodowy Instytut Prasowy (IPI), Bezgraniczna Wolna Prasa (FPU), Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT), Reporterzy bez Granic (RSF), ARTYKUŁ 19 Europa, Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ).

hub/ MA – BA/ JUADN/ PFJU/ EFJ/ X

 


Powiązane artykuły

Akt o wolności mediów może konfliktować dziennikarza z wydawcą

Przyjęty rok temu w UE akt o wolności mediów (EMFA) od 8 sierpnia br. będzie musiał być w pełni stosowany....
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent do premiera ws. ułaskawienia: skandalem jest bezprawie, które pan wprowadza

Po ułaskawieniu lidera Ruchu Obrony Granic Roberta Bąkiewicza przez Andrzeja Dudę, prezydenta ostro skrytykował premier Donald Tusk nazywając ten akt...

Podwyżki stawki abonamentu RTV na 2026 rok

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła nowe stawki abonamentu RTV na 2026 rok. Jednak ich wprowadzenie stoi pod znakiem zapytania....

Udostępnij:

Facebook X X X