Po Lozannie Indie liczą na więcej irańskiej ropy

8 kwietnia 2015, 09:13 Alert

(India Times/Patrycja Rapacka)

Po osiągnięciu ramowego porozumienia przez strony rozmów P5+1 z Iranem Indie zamierzają zwiększyć import irańskiej ropy.

Indie są drugim co do wielkości odbiorcą irańskiej ropy po Chinach. Jednak w ubiegłym miesiącu nie importowały jej wcale, by utrzymać się w limitach określonych w ramach sankcji ONZ. Jednak sytuacja może ulec zmianie, jeśli pozwolą na to warunki wynegocjowane w Lozannie a Iran zdecyduje się dostarczać ropę na dotychczasowych warunkach. Jeśli tak, to Essar Oil zaimportuje ropę jeszcze w tym miesiącu.

Teheran podkreśla, że będzie kontynuował sprzedaż ropy do Indii w ramach  90-dniowego kredytu wraz ze zniżką, jeśli sankcje zostaną zniesione. W zeszłym roku hinduskie rafinerie zwiększyły import z Iranu, co wzbudzało niezadowolenie USA.

Ceny ropy nie były nigdy wystarczająco niskie dla Indii. Początkowo przeważała wymiana barterowa. Później korzystano z usług banków tureckich i rosyjskich. Zniesienie sankcji zapewne ułatwi wzajemną taką wymianę handlową.

Iran ma czwarte na świecie zasoby ropy naftowej, ale odkąd USA wprowadziły sankcje, Indie były ostrożne jeśli chodzi o import surowca z tego państwa. Mimo to Iran był drugim najważniejszym dostawcą ropy dla Indii. W latach 2013-14 państwo to spadło na siódme miejsce tego rankingu.

Globalne ceny ropy spadły, gdy informacja o porozumieniu stała się oficjalna i prawdopodobnie będą spadać w dającej się przewidzieć przyszłości. Eksperci szacują, że da to gospodarce Indii 0,9 mld USD rocznie oszczędności. Indie wyrażały zainteresowanie zakupem pola gazowego Farzad-B w Zatoce Perskiej, ale od 2008 roku nie wrócono do tego tematu.