? Poranek BiznesAlert.pl: Obniżka podatku od miedzi i spór o koncesje

15 kwietnia 2019, 08:45 Alert
Podcast BiznesAlert.p
Podcast BiznesAlert.pl

Sejm obniżył podatek miedziowy o 15 procent. To istotna wiadomość dla KGHM, który potrzebuje pieniędzy, by urentownić kopalnię Sierra Gorda w Chile. Tymczasem prezes PGNiG Piotr Woźniak na łamach „Naszego Dziennika” atakuje związanego z tym środowiskiem Głównego Geologa Kraju, Mariusza Oriona Jędryska za opieszałość w wydawaniu koncesji na poszukiwanie i wydobywanie gazu w kraju. Co jeszcze przygotowaliśmy dla Państwa w dzisiejszym Poranku BiznesAlert.pl?

Kolejny „dinozaur” opuszcza Gazprom – Kiriłł Serezniew odpowiedzialny za obrót detaliczny opuszcza pokład spółki, a rosyjskie media wieszczą, że może to być początek zmian, których ukoronowaniem będzie zmiana prezesa. Aleksieja Millera stojącego na czele gazowego giganta miałaby zastąpić Jelena Burmistrowa, dotychczas w Gazprom Eksport.

A ponadto: Rafał Bryjak, analityk sektora energetycznego przekonuje, że to OZE, a nie atom mogą uratować planetę. Wojciech Jakóbik pisze, że Ukraina tworzy ofertę dla zagranicznych inwestorów z sektora gazowego, ale w kraju trwa wojna nerwów w związku z wyborami prezydenckimi, a w rozmowie z Bartkiem Sawickim prezes Banku Ochrony Środowiska Bogusław Białowąs sugeruje, że nadchodzi zmierzch lądowych farm wiatrowych, a przyszłością jest morze.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu: