AlertAtomEnergetyka

Polacy i Amerykanie zacieśniają współpracę naukową przy atomie

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) oraz Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) uczestniczą w trzymiesięcznych programach stażowych (OJT – on-the-job training) w Stanach Zjednoczonych. Celem wyjazdu jest wzmocnienie zaplecza ekspertów i inspektorów, którzy będą brali udział w procesie nadzoru budowy oraz eksploatacji elektrowni jądrowej w Polsce.

Zespół złożony z sześciu polskich ekspertów zapoznaje się z amerykańską technologią jądrową. W ramach stażu polscy specjaliści będą m.in. obserwowali postęp prac budowlanych oraz testy rozruchowe na budowie Elektrowni Jądrowej Vogtle 3 i 4 (Waynesboro, Georgia). W trakcie programu stażowego uczestnicy będą wykonywać czynności pod bezpośrednim nadzorem eksperta merytorycznego Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (US NRC). Zespół odbędzie także specjalistyczne szkolenie w Ośrodku Szkolenia Technicznego NRC w Chattanooga, Tennessee. Uczestnicy programu będą mieli okazję zapoznać się z procesem licencjonowania, nadzoru budowy reaktora jądrowego oraz doświadczeniami NRC z budowy innych obiektów jądrowych.

– Jako Państwowa Agencja Atomistyki od 40 lat dbamy o bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną w kraju. Kontrolujemy obiekty i instalacje jądrowe oraz blisko 7500 działalności, które wykorzystują promieniowanie jonizujące w medycynie, nauce czy pracach badawczych – stwierdził dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki. – Z Komisją Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (US NRC) współpracujemy już od ponad 12 lat. Teraz, w związku z przygotowaniami do realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej i bardzo odpowiedzialnej roli jaką pełnimy w tym procesie, kontynuujemy wzmacnianie naszych kompetencji – dodał prezes PAA.

– Urząd Dozoru Technicznego odpowiada za bezpieczeństwo technologiczne największych polskich elektrowni i elektrociepłowni, wspierając w ten sposób politykę energetyczną kraju. Projekt elektrowni jądrowej wymaga od nas stałego kształcenia kadr, które w przyszłości zapewnią pełne bezpieczeństwo tego typu obiektów – powiedział Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego. – UDT w zakresie bezpieczeństwa technologicznego ma unikalne kompetencje na polskim rynku. Pod naszym dozorem jest ponad półtora miliona urządzeń – dodał.

Wizyta w USA jest jednym z elementów szerokiej współpracy pomiędzy PAA i UDT, której celem jest przygotowanie kompetencyjne do zapewnienia właściwego dozoru jądrowego i technicznego nad budową polskiej elektrowni jądrowej, bez względu na to, w jakiej technologii zostanie ona wybudowana. Program stażowy w USA realizowany jest we współpracy z Komisją Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (US NRC) oraz przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA).

Urząd Dozoru Technicznego/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X