Sztuczna inteligencja przestała być innowacją z przyszłości, dziś to realne narzędzie wykorzystywane w codziennej pracy i edukacji. Jak wynika z najnowszego raportu już aż 66 proc. Polaków korzysta z AI, a najczęściej wybieranymi narzędziami pozostają ChatGPT (52 proc.) oraz Gemini (20 proc.). 26 procent naszych rodaków przyznała się do tego, że nie mówi o tym przełożony w pracy.
Z badania „AI w pracy i szkole”, przeprowadzonego przez InterviewMe.pl na próbie 916 osób, wynika, że aż 84 proc. pracujących użytkowników sztucznej inteligencji wykorzystuje ją do realizacji obowiązków zawodowych.
Sztuczna inteligencja w pracy jest już codziennością
14 proc. sięga po nią codziennie, 30 proc. kilka razy w tygodniu, a 31 proc. kilka razy w miesiącu. Co istotne, 26 proc. respondentów przyznało, że korzysta z AI bez wiedzy przełożonych. 42 proc. robi to jawnie, ale jedynie przy wybranych zadaniach, co oznacza, że też wykorzystują sztuczną inteligencję bez wiedzy szefów do innych zadań.
– Dziś AI może realnie wpływać na decyzje kadrowe, od awansów po restrukturyzacje – komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania. – Zamiast obawiać się zmian, warto budować kompetencje cyfrowe i rozwijać zdolność współpracy z nowymi technologiami – dodaje.
Choć AI może znacząco usprawnić pracę, nie działa bez zarzutu. 27 proc. badanych doświadczyło sytuacji, w których narzędzia AI utrudniły realizację obowiązków. Najczęściej wskazywano na błędne odpowiedzi (64 proc.), nieprawdziwe dane (40 proc.) i zbyt powierzchowne informacje (29 proc.). Dodatkowymi problemami były niezrozumienie kontekstu (22 proc.) oraz niedokładne tłumaczenia (21 proc. ).
Zatrudnienie zagrożone, a scenariuszy awaryjnych brak
Postępująca automatyzacja niesie za sobą także konkretne ryzyka dla rynku pracy. Już 9 proc. badanych przyznało, że utraciło zatrudnienie w wyniku wdrożenia AI.
Obawy o przyszłość wyraziło 36 proc. respondentów, 6 proc. spodziewa się całkowitego przejęcia swoich obowiązków przez algorytmy, a 30 proc. częściowego. Mimo to tylko 10 proc. ma przygotowany plan awaryjny, a 32 proc. rozważa alternatywy jedynie w ograniczonym zakresie.
– W nadchodzących latach tysiące pracowników będzie musiało się przekwalifikować – ostrzega Martyński.
Potrzeba rozwiązań w zakresie etyki
Z badania InterviewMe wynika, że 67 proc. respondentów obawia się nadużywania AI przez ludzi. Co czwarty spotkał się z nieetycznym wykorzystaniem tej technologii w swoim otoczeniu. To przekłada się na wysokie poparcie dla działań regulacyjnych aż 73 proc. Polaków opowiada się za uregulowaniem wykorzystywania sztucznej inteligencji w środowisku pracy.
Sztuczna inteligencja znajduje również szerokie zastosowanie w edukacji. 75 proc. badanych deklaruje, że wykorzystuje AI w celach naukowych. 12 proc. robi to codziennie, a 29 proc. kilka razy w tygodniu. Warto zauważyć, że 60 proc. użytkowników traktuje AI w sposób zbliżony do relacji międzyludzkich – dziękują jej za pomoc, dzielą się przemyśleniami lub przypisują emocje.