Aktualności

Polacy korzystają z AI na potęgę. Szefowi tego nie mówią

Już 66 proc. Polaków korzysta z AI. W pracy nie przyznajemy się jednak do korzystania z takiej pomocy / Fot: Freepik

Sztuczna inteligencja przestała być innowacją z przyszłości, dziś to realne narzędzie wykorzystywane w codziennej pracy i edukacji. Jak wynika z najnowszego raportu już aż 66 proc. Polaków korzysta z AI, a najczęściej wybieranymi narzędziami pozostają ChatGPT (52 proc.) oraz Gemini (20 proc.). 26 procent naszych rodaków przyznała się do tego, że nie mówi o tym przełożony w pracy.

Z badania „AI w pracy i szkole”, przeprowadzonego przez InterviewMe.pl na próbie 916 osób, wynika, że aż 84 proc. pracujących użytkowników sztucznej inteligencji wykorzystuje ją do realizacji obowiązków zawodowych.

Sztuczna inteligencja w pracy jest już codziennością

14 proc. sięga po nią codziennie, 30 proc. kilka razy w tygodniu, a 31 proc. kilka razy w miesiącu. Co istotne, 26 proc. respondentów przyznało, że korzysta z AI bez wiedzy przełożonych. 42 proc. robi to jawnie, ale jedynie przy wybranych zadaniach, co oznacza, że też wykorzystują sztuczną inteligencję bez wiedzy szefów do innych zadań.

– Dziś AI może realnie wpływać na decyzje kadrowe, od awansów po restrukturyzacje – komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania. – Zamiast obawiać się zmian, warto budować kompetencje cyfrowe i rozwijać zdolność współpracy z nowymi technologiami – dodaje.

Choć AI może znacząco usprawnić pracę, nie działa bez zarzutu. 27 proc. badanych doświadczyło sytuacji, w których narzędzia AI utrudniły realizację obowiązków. Najczęściej wskazywano na błędne odpowiedzi (64 proc.), nieprawdziwe dane (40 proc.) i zbyt powierzchowne informacje (29 proc.). Dodatkowymi problemami były niezrozumienie kontekstu (22 proc.) oraz niedokładne tłumaczenia (21 proc. ).

Zatrudnienie zagrożone, a scenariuszy awaryjnych brak

Postępująca automatyzacja niesie za sobą także konkretne ryzyka dla rynku pracy. Już 9 proc. badanych przyznało, że utraciło zatrudnienie w wyniku wdrożenia AI.

Obawy o przyszłość wyraziło 36 proc. respondentów, 6 proc. spodziewa się całkowitego przejęcia swoich obowiązków przez algorytmy, a 30 proc. częściowego. Mimo to tylko 10 proc. ma przygotowany plan awaryjny, a 32 proc. rozważa alternatywy jedynie w ograniczonym zakresie.

– W nadchodzących latach tysiące pracowników będzie musiało się przekwalifikować – ostrzega Martyński. 

Potrzeba rozwiązań w zakresie etyki

Z badania InterviewMe wynika, że 67 proc. respondentów obawia się nadużywania AI przez ludzi. Co czwarty spotkał się z nieetycznym wykorzystaniem tej technologii w swoim otoczeniu. To przekłada się na wysokie poparcie dla działań regulacyjnych  aż 73 proc. Polaków opowiada się za uregulowaniem wykorzystywania sztucznej inteligencji w środowisku pracy.

Sztuczna inteligencja znajduje również szerokie zastosowanie w edukacji. 75 proc. badanych deklaruje, że wykorzystuje AI w celach naukowych. 12 proc. robi to codziennie, a 29 proc. kilka razy w tygodniu. Warto zauważyć, że 60 proc. użytkowników traktuje AI w sposób zbliżony do relacji międzyludzkich – dziękują jej za pomoc, dzielą się przemyśleniami lub przypisują emocje.


Powiązane artykuły

Starlinki

USA ustanowiła nowy rekord komercyjnych startów rakiet. SpaceX dominuje

Czerwiec 2025 roku był rekordowy dla amerykańskiego przemysłu kosmicznego. Jak poinformowała Federalna Agencja Lotnictwa (FAA), w ciągu 30 dni przeprowadzono...

Zełeński na pytanie Trumpa: Damy radę zaatakować Moskwę. Dajcie broń

Według informatorów Financial Times prezydent USA pytał swojego ukraińskie odpowiednika czy dałby radę zaatakować Moskwę lub Petersburg. – Oczywiście. Damy...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X