AlertEnergetykaEnergia elektrycznaŚrodowisko

PKEE: Polacy mają świadomość, że wpływają na zmiany klimatu

Flaga Polski. Źródło: freepik

Flaga Polski. Źródło: freepik

Z badania Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) wynika, że Polacy są świadomi swojego wpływu na zmiany klimatu. Trzech na czterech ankietowanych jest przekonanych, że działania pojedynczego człowieka mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE).

Ankieterzy IBRiS zapytali badanych o ich przekonania na temat zmian klimatu i ochrony środowiska. 87 procent badanych przyznało, że za zmiany klimatu odpowiedzialny jest przede wszystkim człowiek, przeciwnego zdania było zaledwie siedem procent. Zdecydowana większość (82 procent) zadeklarowała, że przykłada dużą wagę do troski o środowisko naturalne. Z tym stwierdzeniem nie zgodziło się jedynie sześć procent badanych – czytamy w komunikacie PKEE.

75 procent respondentów uważa, że działania pojedynczego człowieka, takie jak np. oszczędzanie energii elektrycznej, mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zmniejszenie zmian klimatu. 13 procent badanych nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, a 12 procent nie miało zdania. Najchętniej zgadzały się z nim osoby młode (ok. 80 procent wśród osób do 49. roku życia),a najrzadziej osoby w średnim wieku – tylko 56 procent twierdzących odpowiedzi w grupie 50-59 lat. Potencjalny wpływ swoich działań na powstrzymanie zmian klimatu widzą częściej osoby z wyższym wykształceniem (83 procent wskazań) i mieszkańcy wielkich miast (84 procent pozytywnych odpowiedzi).

Z badania wynika, że deklaracje te przekładają się na realne działania – 92 procent badanych oszczędza energię elektryczną, a troska o środowisko naturalne jest najistotniejszym obok kosztów czynnikiem motywującym. Jednocześnie ankietowani korzystają z tych sposobów na redukcję zużycia energii elektrycznej, które nie wpływają na komfort ich życia – wyłącznie światła przy opuszczaniu pomieszczenia czy racjonalne korzystanie z lodówki, pralki i zmywarki. Wielu zadeklarowało również używanie żarówek energooszczędnych i zwracanie uwagi na klasę energetyczną kupowanych sprzętów – podaje PKEE.

Niemal połowa ankietowanych przyznała, że byłaby skłonna płacić więcej za prąd wiedząc, że środki uzyskane w drodze podwyżek zostaną zainwestowane w zieloną energię. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 46 procent respondentów. Niewielu mniej (41 procent) jest skłonnych płacić więcej za energię wytworzoną z odnawialnych źródeł. Na oba pytania twierdząco odpowiadały najczęściej osoby z wyższym wykształceniem (odpowiednio 58 i 54 procent pozytywnych wskazań), mieszkające w dużych miastach (63 i 57 procent pozytywnych odpowiedzi), deklarujące duże zainteresowanie tematyką zmian klimatu (60 i 53 procent twierdzących odpowiedzi).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 3-5 stycznia 2022 roku na próbie 1000 respondentów.

Polski Komitet Energii Elektrycznej/Jędrzej Stachura

Jest szansa na reformę unijnej polityki klimatycznej dającą ulgę energetyce w Polsce


Powiązane artykuły

Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X