Polacy mogą powołać spółkę do transportu LNG i ropy z Iranu

21 listopada 2016, 12:25 Alert
tankowiec
Fot. Commons.wikimedia.org

Irański koncern National Iranian Tanker Company oraz polska spółka Ciech Trading SA chcą podpisać umowę o utworzeniu spółki, której celem ma być transport ropy naftowej, produktów petrochemicznych w tym także LNG z Iranu, a także rozwój usług bunkrowania statków. Irańskie media wieszczą sukces, ale polski Ciech tonuje nastroje.

Podczas zakończonej niedawno kolejnej rundy rozmów przeprowadzonej w Teheranie między National Iranian Tanker Company (NITC) i polską spółką Ciech Trading SA podkreślono wolę podpisania umowy o ustanowieniu wspólnego przedsiębiorstwa  odpowiedzialnego za transport produktów naftowych oraz petrochemicznych w tym także LNG.

Tomasz Grzela, dyrektor zarządzający Ciech Trading SA, powiedział na spotkaniu, że jego firma wyraża chęć do rozpoczęcia wspólnych inwestycji w wielu różnych dziedzinach, takich jak bunkrowanie, a także transport produktów petrochemicznych i skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Wspólna spółka umocniłaby relacje jakie wiążą polską spółkę chemiczną z irańskim partnerem.Nowy dyrektor zarządzający National irański Tanker Company (NITC) Sirous Kianersi, podkreślił, że współpraca w sektorze ropy naftowej między Polską a Iranem nabiera na znaczeniu po tym jak USA i Zachód zniosły sankcję na Iran, co pozwala na wzmocnienia więzi z polskimi firmami w różnych istotnych dziedzinach.

Zwrócił on także uwagę, że Iran chce uruchomić eksport LNG, zaznaczając, że NITC jest także gotowy do rozpoczęcia współpracy z Warszawą przy transporcie skroplonego gazu ziemnego. Kianersi podkreślił także, że Iran z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę ustanowienia joint venture między dwoma spółkami z Polski i Iranu.

– Przedstawiciele spółki Ciech Trading, spółki zależnej Ciech, odbyli spotkanie ze spółką NITC w Teheranie. Tematem rozmów były możliwości wzajemnej współpracy w zakresie m.in. transportu gazu LNG i LPG. Nawiązanie bliższej współpracy między spółkami możliwe jest w horyzoncie kilku miesięcy i może być sformalizowane poprzez podpisanie stosownej umowy. Grupa Ciechdziała na rynkach globalnych, a region Bliskiego Wschodu jest dla nas bardzo interesujący. Ciech należy m.in. do Polsko-Irańskiej Izby Gospodarczej, co ułatwia nawiązywanie kontaktów handlowych i pozyskiwanie nowych kontrahentów – poinformował rzecznik spółki, Mirosław Kuk.

Tymczasem dyrektor wykonawczy do spraw międzynarodowych z National Iranian Oil Company (NIOC) Seyeda Mohsen Ghamsari przypomniał o tegorocznej dostawie 2 mln ton ropy z Iranu dla gdańskiej spółki Lotos. Powiedział w tym kontekście o trwających rozmowach na temat długoterminowej umowy na dostawy irańskiej ropy do polskiego koncernu.

Irańska ropa dla Lotosu dotarła do Gdańska

Współpraca polskiej firmy w zakresie transportu ropy naftowej i produktów petrochemicznych nabiera na znaczeniu. Na początku listopada irański koncern naftowy NIOC (National Iranian Oil Company) podpisał z PGNiG memorandum w zakresie współpracy w sektorze wydobywczym (upstream) na polu naftowym Soumar. Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu BiznesAlert.pl dzisiaj delegacja PGNiG udaje w tej sprawie do Teheranu, aby uzgodnić szczegóły techniczne.

AKTUALIZACJA 21.11.2016 godz. 14.10

PGNiG wchodzi do Iranu. Chce wydobywać ropę

BiznesAlert.pl