Rola energetyki jądrowej w polityce energetycznej Polski na konferencji w Rzeszowie

1 września 2023, 10:00 Alert

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW ma być uruchomiony w naszym kraju do 2033 roku. Do budowy małych reaktorów jądrowych w technologii SMR przygotowuje się już m.in. Orlen Synthos Green Energy. Energetyka jądrowa i OZE to jedyne realnie istniejące technologie, wykorzystując które można przeprowadzić dekarbonizację wzmacniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju – podnosi Instytut Polityki Energetycznej, organizator VIII konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” w Rzeszowie.

Energetyka jądrowa będzie tematem dyskusji podczas panelu „Rola dużego oraz małego atomu w polityce energetycznej Polski”, który będzie miał miejsce w pierwszym dniu VIII konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” w Rzeszowie.

– Chcąc dekarbonizować energetykę węglową oraz stawiać na niskie i zeroemisyjne źródła energii musimy rozwijać energetykę jądrową – zarówno wielkoskalową jak i SMR-y. Myśląc również o zmianie paliwa dla ciepłowni należy wziąć pod uwagę takie rozwiązania- mówi moderatorka panelu Zuzanna Nowak, ekspertka ds. energetyki i klimatu, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. – Podczas panelu będziemy mówić zarówno o miejscu energetyki jądrowej w miksie energetycznym jak i wyzwaniach związanych z wyprowadzeniem mocy z siłowni jądrowych.

Prof. dr hab. Wacław Gudowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i równocześnie z Królewskiej Politechniki w Sztokholmie podkreśla rolę zarówno dużego, jak i małego atomu.

– Przy każdej poważnej dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, czy Europy nie mogę oprzeć się pokusie, aby nie przypomnieć mojego wykładu na Konferencji „Energy, Climate, Technology” w Bergen, w Norwegii, w kwietniu 2008 roku – mówi prof. Wacław Gudowski. – Tytuł mojego wystąpienia był bardzo proroczy: „Bezpieczeństwo energetyczne Europy: martwmy się bardziej rurociągami niż bombami atomowymi”. Jednym z zaproponowanych przeze mnie elementów strategii wspólnego działania było jak najszybsze wdrożenie energetyki jądrowej na duża skalę, zarówno tej opartej na technologii lekkowodnej, jak i w niedalekiej przyszłości na technologiach czwartej generacji. Po piętnastu latach od tej konferencji właśnie to dzieje się w Polsce. Dla bezpieczeństwa energetycznego musimy rozwijać energetykę jądrową obejmującą zarówno elektrownie klasyczne, jak i SMRy. Świetnie się one uzupełniają i potrzebują siebie nawzajem.

W jego opinii „duży atom” zapewni skokowo częściową redukcję luki podażowej mocy i energii elektrycznej. SMR-y zapewnią natomiast płynną, zdywersyfikowaną terytorialnie redukcję tejże luki podażowej. Ponadto SMR-y umożliwiają dużo łatwiejsze wykorzystanie „ciepła atomowego” na potrzeby ciepłownictwa i przemysłu.

– Konferencja podejmuje ważny i aktualny temat bezpieczeństwa energetycznego. A energetyka jądrowa ma tu ogromną rolę do odegrania. Skala inicjatyw podejmowanych przez państwo i inwestorów prywatnych w celu zbudowania mocy pochodzących z małych i dużych reaktorów jądrowych jest imponująca! Oczywiście – rodzi to wiele wyzwań i tworzy liczne problemy do rozwiązania. Dlatego takie spotkania są niezmiernie ważne, bo dotykają wielu aspektów energetyki jądrowej i pozwalają na wymianę poglądów i doświadczeń – poczynając od wyboru technologii i lokalizacji, a kończąc na aspektach finansowych, tj. nakładach inwestycyjnych, kosztach produkowanej w przyszłości energii i jej cenach dla odbiorców końcowych – mówi dr Bożena Horbaczewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która będzie uczestnikiem panelu.

W panelu „Rola dużego oraz małego atomu w polityce energetycznej Polski” udział wezmą: prof. Leszek Jesień – dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w PSE SA, prof. dr hab. Wacław Gudowski – Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Królewska Politechnika w Sztokholmie, dr Bożena Horbaczewska – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Tomasz Jakubowski – członek zarządu GC Energy oraz Łukasz Antas – partner zarządzający Esperis.

VIII edycja Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza w dniach 11-12 września 2023 roku. Konferencja zgromadzi – jak co roku – przedstawicieli czołowych firm energetycznych. Będą m.in. Mariusz Michałek – wiceprezes PGE Energia Ciepła czy Dawid Cycoń, prezes ML System, a ponadto wielu ekspertów, naukowców, przedstawicieli rządu, parlamentu i administracji centralnej.

Rejestracja jest dostępna pod tym adresem.

Źródło: Instytut Polityki Energetycznej

Onichimowski: NABE przywróci monopol i wywinduje ceny energii (ROZMOWA)