AktualnościBezpieczeństwoOpiniePodcasty

Wielka polityka wokół wojny na Ukrainie może zmienić jej bieg. Spięcie

– Sytuacja frontowa przedstawia się dość niewesoło dla Ukrainy. Rosjanie zajmują kolejne miasta i wsie. Nie jest to szybka ofensywa, jednak polityka dookoła może zmienić los wojny. […] Negocjacje Europy z Rosją w języku Putina nie oznaczają dobrej woli, a słabość – mówi redaktor Piotr Brzyski w Spięciu BiznesAlert.pl.

W najnowszym odcinku podcastu Spięcie, Mateusz Gibała i Piotr Brzyski rozmawiają o wojnie na Ukrainie. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin początkowo mówił o “trzydniowej operacji specjalnej”, jednak inwazja trwa już ponad tysiąc dni. Redaktorzy BiznesAlert.pl omawiają ostatnie wydarzenia na froncie i politykę Zachodu.

1000 dni wojny

– W tysięcznym dniu wojny możemy powiedzieć o wielu aspektach, nie tylko o samym froncie. Jednak sytuacja frontowa przedstawia się dość niewesoło dla Ukrainy. Rosjanie zajmują kolejne miasta i wsie. Nie jest to bardzo szybka ofensywa, jednak cała wielka polityka dookoła może zmienić los wojny – mówi Piotr Brzyski, redaktor BiznesAlert.pl.

– Wiemy już o Donaldzie Trumpie, który miał podjąć rozmowy zmierzające do jakiejś formy pokoju, prawdopodobnie do zawieszenia frontu. Jednak w ostatnich dniach Joe Biden zezwolił na użycie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS na terytorium Federacji Rosyjskiej – podnosi Piotr Brzyski.

Najnowszy odcinek podcastu Spięcie można znaleźć na platformach Youtube, SoundCloud oraz Spotify:

 

Negocjacje Zachodu

– W ostatnim czasie mamy doniesienia na podwórku europejskim, które mówią o słabszym poparciu Ukrainy, m.in. przez Niemcy. To też w pewnym sensie dezinformacja, ale faktem jest, że Europa nie ma nieskończonych zasobów, aby wspierać walkę Ukraińców o wolność – mówi redaktor Mateusz Gibała.

– Dobrą analogią może być sytuacja z lat 30., kiedy to ówczesny premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain powiedział: “Przywiozłem Wam pokój”. Tylko, że zapominamy, iż dla państwa takiego jak Rosja Władimira Putina, negocjacje ze strony Europy to pokaz słabości. Tak więc Olaf Scholz negocjujący z Putinem w języku Rosjan nie okazuje dobrej woli, a słabość – podkreśla redaktor Brzyski.

Zgoda USA na użycie broni na terytorium Rosji udzielona zbyt późno


Powiązane artykuły

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Fot.: NASA

NASA: Wyciek powietrza na ISS opanowany. Ax-4 wraca na Ziemię

Od 2019 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zmagała się z niewielkim, ale uporczywym wyciekiem powietrza w rosyjskim tunelu transferowym PrK. Jak...

Orlen szykuje się do otwarcia trzeciej stacji wodorowej

31 lipca koncern ma udostępnić w Wałbrzychu publiczną stację tankowania wodoru, swoją trzecią w Polsce – dowiedział się Biznes Alert....
Polimery Police. Fot. Grupa Azoty

Orlen jednak nie kupi Azotów? Inne opcje na stole

Orlen przekazał Grupie Azoty, że nie jest zainteresowany nabyciem ani całości, ani części akcji GA Polyolefins, spółki celowej odpowiedzialnej za...

Udostępnij:

Facebook X X X