BezpieczeństwoWszystko

Polko: Stan przygotowań Polski do wojny hybrydowej jest niezadowalający

Rosjanie na Krymie. Fot. Wikimedia Commons

Rosjanie na Krymie. Fot. Wikimedia Commons

Czego potrzebuje polski system obronny aby przygotować do tzw. wojny hybrydowej? Sił specjalnych, które akurat są rozbudowywane, oraz dobrych informatyków, a tych zdecydowanie brakuje – ocenia w rozmowie z naszym portalem gen. Roman Polko.

– Zacznijmy jednak od tego, że wojna hybrydowa znana jest od wieków. Mówienie, że mamy do czynienia z zupełnie nowym rodzajem wojny jest totalnym nieporozumieniem.  Przecież wojenne działania regularne i nieregularne, które dziś określamy mianem hybrydowych, miały miejsce już przed naszą erą – zaznacza były dowódca GROM.

Nasz rozmówca jednak dostrzega nowe metody wrogich działań. – Odpowiedzią na zagrożenia które stawia przed nami współczesny świat, jest prowadzenie działań w innym wymiarze niż militarne. I to jest ta nowość, na którą warto zwrócić uwagę – podkreśla. – Chodzi o działania w obszarze gospodarki, a szczególnie finansów, przepływów gotówkowych, bo tu terroryści mogą okazać się szczególnie groźnymi W tym kontekście warto przypomnieć, że jeszcze św. p. gen. Franciszek Gągor zwracał uwagę, że należy uodpornić państwo na agresywne działania w cyberprzestrzeni.

Gen. Polko nie ukrywa swego krytycyzmu wobec stanu przygotowań do odparcia ataków w cyberprzestrzeni. – Trzeba wyraźnie zauważyć, że pomimo głośnego mówienia o konieczności prowadzenia działań przygotowawczych, o których też dyskutowano podczas ostatniego szczytu NATO, to w ministerstwach i departamentach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w dalszym ciągu trzymuje się synekury dla jakichś dziwnych doradców, którzy niespecjalnie są potrzebni do właściwego funkcjonowania tych instytucji – mówi generał.

– Wciąż żałuje się odpowiednich środków na zatrudnienie dobrych informatyków w instytucjach publicznych – zwraca uwagę gen. Polko. – Takich informatyków można łatwo znaleźć w prywatnych firmach czy wśród hakerów a nie w rejonach odpowiedzialnych za nasze zbiorowe bezpieczeństwo. A że dobrych ekspertów z dużym doświadczeniem nie zatrudni się za grosze, to wiele serwerów instytucji publicznych jest stosunkowo mało odpornych na cyberataki.

Gen. Polko lepiej ocenia możliwości do odparcia bardziej konwencjonalnych ataków. – Jeżeli chodzi o przygotowanie się do działań „zielonych ludzików”, to właściwą odpowiedzią będą siły specjalne, które na szczęście w Polsce są rozbudowywane – kończy.


Powiązane artykuły

NBC podważa sukces Trumpa. Zniszczono tylko jeden ośrodek nuklearny

Po ataku na irańskie ośrodki nuklearne Donald Trump zadeklarował pełen sukces. NBC powołując się na kontakty w administracji USA, twierdzi,...
System Patriot. Fot. Wikipedia

Berlin nie potwierdza słów Trumpa o przekazaniu Patriotów Ukrainie

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony zaprzeczył, jakoby systemy obrony powietrznej Patriot był już „w drodze” na Ukrainę, co wcześniej ogłosił prezydent USA...
Kabel podmorski. Fot.: Flickr

USA chcą by Chiny trzymały się z dala od podmorskich kabli

Federalna Komisja Łączności, przekazała, że zamierza wprowadzić zakaz korzystania z chińskich technologii i usług przy podmorskich kablach telekomunikacyjnych. Obecnie ruch...

Udostępnij:

Facebook X X X