EnergetykaGaz.Wszystko

Polkowska: Opóźnienia budowy gazociągów wynikają z problemów środowiskowych i technicznych

Jak napisał “Dziennik Gazeta Prawna”, budowa ponad 1000 km gazociągów, które odpowiadać miały za rozprowadzanie gazu ze świnoujskiego terminalu LNG będzie opóźniona. Gaz-System tłumaczy opóźnienia problemami środowiskowymi i technicznymi, prace miały również spowolnić problemy branży budowlanej – napisała gazeta.

Jak przypomina DGP, jeden z ważniejszych odcinków nowej sieci miał połączyć Szczecin z Gdańskiem już w tym miesiącu, jednak już teraz wiadomo, że nie uda się go uruchomić przed końcem czerwca przyszłego roku. W tym roku – po paromiesięcznym opóźnieniu – ukończony ma zostać za to łącznik Świnoujście – Szczecin. Trwają również prace nad gazociągami ze Szczecina do Lwówka, z Rembelszczyzny na Mazowszu do Gustorzyna i dalej do Odolanowa, jak również z dolnośląskich Polkowic do Żar w woj. lubuskim.

– Gazociągi zlokalizowane są w przeważającej części na gruntach leśnych i rolnych. Często przecinają obszary chronione i niejednokrotnie, aby uniknąć kolizji z siedliskami przyrodniczymi, inwestor decydował się na inne rozwiązania niż zapisane w decyzji środowiskowej, co wydłużało harmonogram prac. – tłumaczyła dziennikowi gazety powstałe opóźnienia Małgorzata Polkowska, rzeczniczka Gaz-Systemu.

– Na niektórych odcinkach nastąpiła reorganizacja prac i zmiana podwykonawców – wyjaśnia dalej Polkowska. Na jednym trzeba było ogłosić nowy przetarg.

Terminal LNG wraz z siecią gazowych łączników miały być atutem Polski w renegocjacjach dotyczących kontraktu jamalskiego i uświadomić Rosji, że Polska nie jest uzależniona od dostaw gazu ze Wschodu, jednak kiedy PGNiG siądzie pod koniec przyszłego roku do negocjacji z Gazpromem, infrastruktura ta nie będzie gotowa, przez co trudniej będzie wynegocjować dobre warunki – napisał “Dziennik Gazeta Prawna”.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X