Polscy żołnierze będą ćwiczyć obronę Litwy

10 listopada 2015, 10:20 Alert

(Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych)
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej wyruszyli na Litwę, by uczestniczyć w międzynarodowym ćwiczeniu pod kryptonimem IRON SWORD-15. Odbędzie się ono na litewskim poligonie Pabradė, weźmie w nim udział ok. 1,5 tys. żołnierzy z Czech, Litwy, Łotwy, Polski, Wielkiej Brytanii i USA.

Polskę reprezentuje 50 żołnierzy z 3. batalionu  piechoty zmotoryzowanej 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, wraz ze sprzętem KTO Rosomak w  różnej wersji i kilkoma pojazdami specjalnymi. Żołnierze  Błękitnej Brygady pod dowództwem kapitana Tomasza Mazurka wejdą w skład litewskiej kompanii zmechanizowanej, której podstawowe wyposażenie stanowią gąsienicowe transportery opancerzone M113. Na czas trwania ćwiczenia zostaną sformowane dwie batalionowe grupy bojowe – IRON i SWORD. W skład pierwszej z nich (IRON)wchodzić będą żołnierze z Litwy, Wielkiej Brytanii, Polski – z Litwą jako państwem wiodącym. Druga grupa  ( SWORD) składać się będzie z żołnierzy USA, Łotwy, Litwy, Czech.  Państwem wiodącym w grupie SWORD  będą Stany Zjednoczone.

Działania taktyczne  przeprowadzone będą w formule „force on force” . Oznacza to, że obie batalionowe grupy bojowe będą prowadzić działania skierowane przeciwko sobie. W kolejnych etapach ćwiczenia pododdziały zrealizują między innymi obronę doraźną, kontratak, działania opóźniające oraz działania ofensywne i defensywne w terenie zurbanizowanym.

Kulminacyjnym elementem  obecności  żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej w ćwiczeniu będzie udział w defiladzie wojskowej z okazji Dnia Żołnierzy Litewskich, która odbędzie się w Wilnie.

Ćwiczenie Iron Sword – 15 odbędzie się na terytorium Litwy w dniach 08 – 21.11.2015 roku.  Dotyczy ono konfliktu na terytorium państwa litewskiego i obejmuje obronę  kolektywną w ramach artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.