Polska wydała 200 mld zł na walkę z kryzysem energetycznym. Transformacja obniży koszty

11 czerwca 2024, 10:45 Alert

Wiceminister klimatu i środowiska podała, że Polska wydała już na walkę z kryzysem energetycznym 200 mld zł. Jej zdaniem transformacja energetyczna zmniejszy te obciążenia.

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

– Państwo musiało zainwestować jednorazową kwotę 200 mld złotych w walkę z kryzysem energetycznym. Mamy nadal jedne z najwyższych cen energii w Europie przez zależność od paliw kopalnych. Odejście od paliw kopalnych jest potrzebne także ze względów ekonomicznych.

– Wszystkim, którzy dziś mówią o tym, że nie da się przeprowadzić transformacji bez dużych obciążeń ekonomicznych, mówię „nie”. Dane pokazują, że transformacja jest jedynym sposobem, żeby te obciążenia zmniejszyć – zadeklarowała Zielińska. – To się opłaca netto – dodała.

– Kryzys energetyczny pokazał, że jesteśmy w stanie szybko uniezależnić się od gazu i węgla z Rosji. Dlaczego mamy tego dalej nie robić. Nie ma wymówek – podsumowała minister.

Zdaniem Zielińskiej należy „narysować jakiś cel redukcji emisji CO2 bardzo ostrożnie, aby nie dać ludziom wrażenia, że nakładamy na nich za dużo obciążeń. Ludzie muszą zobaczyć i poczuć korzyści, a wtedy sami będą chcieli stawiać ambitne cele”.

Wojciech Jakóbik

Wchodzą przepisy mające uwolnić Europę z zielonych okowów Chin