AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Polska ofensywa na Bliskim Wschodzie z grą o Arabię i ryzykiem szmuglowania diesla z Rosji

Mateusz Morawiecki i Mohamed bin Salman. Fot. Kancelaria Premiera.

Mateusz Morawiecki i Mohamed bin Salman. Fot. Kancelaria Premiera.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Arabii Saudyjskiej między innymi o dalszych dostawach ropy spoza Rosji. To element ofensywy dyplomatycznej Polski na Bliskim Wschodzie z udziałem prezydenta RP. Morawiecki podkreślał znaczenie Arabii dla stabilności rynku ropy. Tymczasem nowe dane pokazują, że Arabowie importują diesla z Rosji objętego embargiem unijnym.

– To część naszej ofensywy dyplomatycznej i obecności w niezwykle widocznej części świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki w odniesieniu do rozmów z Katarem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent RP odwiedził Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rozmawiał w ZEA o wzmocnieniu współpracy energetycznej, doprowadzając do podpisania porozumienia o współpracy minister klimatu i środowiska Polski z ministrem energii oraz infrastruktury ZEA.

– Wiemy dobrze, jak trudnym procesem było odcięcie rosyjskiej pępowiny naftowej – powiedział premier Morawiecki. – Chcemy wzmacniać współpracę z państwami Zatoki Perskiej, z Arabią Saudyjską. To obszar ogromnego potencjału dla Polski.

– Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Rijadzie, stolicy Królestwa Arabii Saudyjskiej, z Jego Królewską Wysokością Księciem Mohammedem bin Salman bin Abdulaziz Al Saudem, Księciem Koronnym i Premierem Arabii Saudyjskiej. Politycy omówili aktualne stosunki dwustronne i dalszą współpracę w zakresie dostaw ropy do Polski w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju – czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera. – Premier Mateusz Morawiecki przedstawił również ogromny potencjał jaki ma Polska w zakresie inwestycji w technologie przyszłości oraz możliwości eksportowe polskiego rolnictwa. Podczas rozmów, poruszono również kwestie międzynarodowe i regionalne. Wizyta w Rijadzie była pierwszą wizytą polskiego premiera w Arabii Saudyjskiej od 11 lat.

– Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Księciem Koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej o zakresie dostaw surowców w celu umocnienia naszej współpracy. Podczas rozmów podkreślono między innymi znaczenie stabilności światowych rynków ropy naftowej oraz niezawodności dostaw dla Polski – czytamy dalej. – Królestwo Arabii Saudyjskiej jest zainteresowane inwestycjami w zakresie wdrażania najnowocześniejszych technologii w Polsce. Wspólnie chcemy rozwijać przyjazne warunki inwestycyjne dla obu stron i podejmować inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, czystej energii i technologii przyszłości.

– Arabia Saudyjska to wielki producent, który potrafi stabilizować cenę ropy naftowej i być dostawcą, który ma ogromne znaczenie dla krajów, które muszą importować ropę jak Polska. Polska dywersyfikuje dostawy ropy z całego świata, a Arabia staje się w tym kontekście coraz ważniejsza – powiedział Mateusz Morawiecki. Mówił o sojuszu Arabii i USA, który może przynieść stabilność w Europie Środkowo-Wschodniej. Premier i prezydent RP mieli przekonywać kraje Bliskiego Wschodu do polskiego spojrzenia na wojnę na Ukrainie, która otrzymała pomoc finansową Arabii w wysokości dwóch mld złotych. – Problemy rosyjsko-ukraińskie inaczej wyglądają z perspektywy polskiej, a inaczej arabskiej, ale nasza perspektywa trafia do państw tego regionu – powiedział Morawiecki.

Z kolei prezydent Andrzej Duda mówił w Katarze o wsparciu najsłabiej rozwiniętych państw w kryzysie żywnościowym wywołanym przez inwazję Rosji na Ukrainie. – Dzisiejsze realia wymagają szczególnego zabezpieczenia państwa w wymiarze pozamilitarnym, w tym m.in. żywnościowym – mówił Andrzej Duda podczas panelu. Zwrócił uwagę, że m.in. w wyniku wojny na Ukrainie utrudnione jest dziś zapewnienie dostaw zbóż, wody pitnej, świeżych produktów spożywczych oraz sprawne funkcjonowanie łańcuchów dostaw pomiędzy Europą a Afryką oraz Bliskim Wschodem. Powiedział, że Polska prowadzi działania m.in. z zakresu wsparcia przedsiębiorczości państw najsłabiej rozwiniętych, zwiększenia ich efektywności energetycznej, poprawy infrastruktury wodnej oraz ochrony różnorodności biologicznej. – Ten kompleksowy pakiet wsparcia jesteśmy gotowi rozszerzyć o nasze doświadczenia i możliwości w sektorze rolno–spożywczym – dodał.

– Mam nadzieję, że ta wizyta zaowocuje wieloma kontraktami, które zostaną tutaj w przyszłości zawarte przez polskie firmy, ale przede wszystkim – zwiększoną polską obecnością tutaj w sektorze technologicznym, odnawialnych źródeł energii, współpracy informatycznej, co tutaj w sposób niezwykle dynamiczny się rozwija. Jest to w tej chwili jeden z najbardziej rozwiniętych i najmocniejszych pod tym względem regionów w ogóle na świecie – mówił prezydent w stolicy ZEA, Abu Zabi. – Z kolei my mamy nadzieję, że do nas przybędą fundusze inwestycyjne ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Że właśnie także te firmy, które zajmują się tutaj odnawialnymi źródłami energii i technologicznie się rozwijają, będą obecne także na naszym rynku. Wiemy doskonale, że w ramach polityki ochrony klimatu i budowania naszego miksu energetycznego potrzebujemy wiele energii odnawialnej, więc z pewnością ta współpraca bardzo by się nam przydała. Liczymy na to, że te firmy wejdą dynamicznie na nasz rynek.

Morawiecki i Salman rozmawiali także o eksporcie produktów rolnych z Polski do Arabii Saudyjskiej. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o wsparciu rolnictwa Kataru oraz współpracy z ZEA w rolnictwie. Premier RP ujawnił, że Polska i Arabia Saudyjska chcą współpracować przy eksporcie polskich produktów zbrojeniowych przez Rijad. Z kolei zaangażowanie w budowę miast przyszłości jak saudyjskie Neom ma być szansą dla polskich informatyków oraz deweloperów.

Arabia Saudyjska jest jednym z dwóch największych producentów porozumienia naftowego OPEC+ oprócz Rosji. Ma ono na celu stabilizację cen ropy, czyli utrzymanie jej na odpowiednio wysokim poziomie, by gwarantować przychody państwom uzależnionym od jej sprzedaży. W przeszłości jednak Saudyjczycy rywalizowali o rynek z Rosjanami stosując wojnę cenową. Nie jest jasne czy Polska zabiega o zmianę ich podejścia, ale w lutym Saudyjczycy rozpoczęli import paliwa diesla z Rosji, które zostało objęte embargiem unijnym w zeszłym miesiącu. Według danych Refinitiv Eikon Rijad odebrał co najmniej 190 tysięcy ton oleju napędowego od Moskwy w lutym 2023 roku. Ten surowiec może zostać reeksportowany w inne części świata.

Kancelaria Premiera/Kancelaria Prezydenta/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Arabia Saudyjska przegrała z rewolucją łupkową


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X