Polska ofensywa na Bliskim Wschodzie z grą o Arabię i ryzykiem szmuglowania diesla z Rosji

8 marca 2023, 06:00 Alert

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Arabii Saudyjskiej między innymi o dalszych dostawach ropy spoza Rosji. To element ofensywy dyplomatycznej Polski na Bliskim Wschodzie z udziałem prezydenta RP. Morawiecki podkreślał znaczenie Arabii dla stabilności rynku ropy. Tymczasem nowe dane pokazują, że Arabowie importują diesla z Rosji objętego embargiem unijnym.

Mateusz Morawiecki i Mohamed bin Salman. Fot. Kancelaria Premiera.
Mateusz Morawiecki i Mohamed bin Salman. Fot. Kancelaria Premiera.

– To część naszej ofensywy dyplomatycznej i obecności w niezwykle widocznej części świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki w odniesieniu do rozmów z Katarem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent RP odwiedził Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rozmawiał w ZEA o wzmocnieniu współpracy energetycznej, doprowadzając do podpisania porozumienia o współpracy minister klimatu i środowiska Polski z ministrem energii oraz infrastruktury ZEA.

– Wiemy dobrze, jak trudnym procesem było odcięcie rosyjskiej pępowiny naftowej – powiedział premier Morawiecki. – Chcemy wzmacniać współpracę z państwami Zatoki Perskiej, z Arabią Saudyjską. To obszar ogromnego potencjału dla Polski.

– Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Rijadzie, stolicy Królestwa Arabii Saudyjskiej, z Jego Królewską Wysokością Księciem Mohammedem bin Salman bin Abdulaziz Al Saudem, Księciem Koronnym i Premierem Arabii Saudyjskiej. Politycy omówili aktualne stosunki dwustronne i dalszą współpracę w zakresie dostaw ropy do Polski w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju – czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera. – Premier Mateusz Morawiecki przedstawił również ogromny potencjał jaki ma Polska w zakresie inwestycji w technologie przyszłości oraz możliwości eksportowe polskiego rolnictwa. Podczas rozmów, poruszono również kwestie międzynarodowe i regionalne. Wizyta w Rijadzie była pierwszą wizytą polskiego premiera w Arabii Saudyjskiej od 11 lat.

– Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Księciem Koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej o zakresie dostaw surowców w celu umocnienia naszej współpracy. Podczas rozmów podkreślono między innymi znaczenie stabilności światowych rynków ropy naftowej oraz niezawodności dostaw dla Polski – czytamy dalej. – Królestwo Arabii Saudyjskiej jest zainteresowane inwestycjami w zakresie wdrażania najnowocześniejszych technologii w Polsce. Wspólnie chcemy rozwijać przyjazne warunki inwestycyjne dla obu stron i podejmować inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, czystej energii i technologii przyszłości.

– Arabia Saudyjska to wielki producent, który potrafi stabilizować cenę ropy naftowej i być dostawcą, który ma ogromne znaczenie dla krajów, które muszą importować ropę jak Polska. Polska dywersyfikuje dostawy ropy z całego świata, a Arabia staje się w tym kontekście coraz ważniejsza – powiedział Mateusz Morawiecki. Mówił o sojuszu Arabii i USA, który może przynieść stabilność w Europie Środkowo-Wschodniej. Premier i prezydent RP mieli przekonywać kraje Bliskiego Wschodu do polskiego spojrzenia na wojnę na Ukrainie, która otrzymała pomoc finansową Arabii w wysokości dwóch mld złotych. – Problemy rosyjsko-ukraińskie inaczej wyglądają z perspektywy polskiej, a inaczej arabskiej, ale nasza perspektywa trafia do państw tego regionu – powiedział Morawiecki.

Z kolei prezydent Andrzej Duda mówił w Katarze o wsparciu najsłabiej rozwiniętych państw w kryzysie żywnościowym wywołanym przez inwazję Rosji na Ukrainie. – Dzisiejsze realia wymagają szczególnego zabezpieczenia państwa w wymiarze pozamilitarnym, w tym m.in. żywnościowym – mówił Andrzej Duda podczas panelu. Zwrócił uwagę, że m.in. w wyniku wojny na Ukrainie utrudnione jest dziś zapewnienie dostaw zbóż, wody pitnej, świeżych produktów spożywczych oraz sprawne funkcjonowanie łańcuchów dostaw pomiędzy Europą a Afryką oraz Bliskim Wschodem. Powiedział, że Polska prowadzi działania m.in. z zakresu wsparcia przedsiębiorczości państw najsłabiej rozwiniętych, zwiększenia ich efektywności energetycznej, poprawy infrastruktury wodnej oraz ochrony różnorodności biologicznej. – Ten kompleksowy pakiet wsparcia jesteśmy gotowi rozszerzyć o nasze doświadczenia i możliwości w sektorze rolno–spożywczym – dodał.

– Mam nadzieję, że ta wizyta zaowocuje wieloma kontraktami, które zostaną tutaj w przyszłości zawarte przez polskie firmy, ale przede wszystkim – zwiększoną polską obecnością tutaj w sektorze technologicznym, odnawialnych źródeł energii, współpracy informatycznej, co tutaj w sposób niezwykle dynamiczny się rozwija. Jest to w tej chwili jeden z najbardziej rozwiniętych i najmocniejszych pod tym względem regionów w ogóle na świecie – mówił prezydent w stolicy ZEA, Abu Zabi. – Z kolei my mamy nadzieję, że do nas przybędą fundusze inwestycyjne ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Że właśnie także te firmy, które zajmują się tutaj odnawialnymi źródłami energii i technologicznie się rozwijają, będą obecne także na naszym rynku. Wiemy doskonale, że w ramach polityki ochrony klimatu i budowania naszego miksu energetycznego potrzebujemy wiele energii odnawialnej, więc z pewnością ta współpraca bardzo by się nam przydała. Liczymy na to, że te firmy wejdą dynamicznie na nasz rynek.

Morawiecki i Salman rozmawiali także o eksporcie produktów rolnych z Polski do Arabii Saudyjskiej. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o wsparciu rolnictwa Kataru oraz współpracy z ZEA w rolnictwie. Premier RP ujawnił, że Polska i Arabia Saudyjska chcą współpracować przy eksporcie polskich produktów zbrojeniowych przez Rijad. Z kolei zaangażowanie w budowę miast przyszłości jak saudyjskie Neom ma być szansą dla polskich informatyków oraz deweloperów.

Arabia Saudyjska jest jednym z dwóch największych producentów porozumienia naftowego OPEC+ oprócz Rosji. Ma ono na celu stabilizację cen ropy, czyli utrzymanie jej na odpowiednio wysokim poziomie, by gwarantować przychody państwom uzależnionym od jej sprzedaży. W przeszłości jednak Saudyjczycy rywalizowali o rynek z Rosjanami stosując wojnę cenową. Nie jest jasne czy Polska zabiega o zmianę ich podejścia, ale w lutym Saudyjczycy rozpoczęli import paliwa diesla z Rosji, które zostało objęte embargiem unijnym w zeszłym miesiącu. Według danych Refinitiv Eikon Rijad odebrał co najmniej 190 tysięcy ton oleju napędowego od Moskwy w lutym 2023 roku. Ten surowiec może zostać reeksportowany w inne części świata.

Kancelaria Premiera/Kancelaria Prezydenta/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Arabia Saudyjska przegrała z rewolucją łupkową