USA obiecują Polsce specjalne relacje przy atomie. Zapraszają firmy polskie

19 września 2022, 15:30 Alert

Memorandum o porozumieniu Westinghouse z 22 firmami polskimi o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej ma być narzędziem wzmocnienia relacji Polski i USA w razie wyboru oferty amerykańskiej. Polacy zdecydują w październiku.

Flaga USA. Źródło: Flickr
Flaga USA. Źródło: Flickr

– To kluczowa kotwica specjalnych relacji USA i Polski. To szansa na budowę lepszej, czystej przyszłości – zapewniał Mark Brzeziński. Przypomniał, że Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie, w którym znajduje się biuro Departamentu Energii USA ze względu na umowę międzyrządową w sprawie cywilnej współpracy jądrowej.

– Próbujemy działać razem na rzecz przyszłości w energetyce poprzez tworzenie razem niepodzielnego bezpieczeństwa nie tylko militarnego, ale także energetycznego – zapowiedział Brzeziński przy okazji podpisu memorandum przez amerykański Westinghouse i 22 firmy polskie, które mogą wziąć udział w realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Ambasador ujawnił, że tzw. concept executive report, czyli oferta USA na budowę atomu w Polsce to mapa drogowa budowy sześciu reaktorów w technologii Westinghouse, który wyłożył już 10 mln dolarów na Front-End Engineering Design. Rząd Polski ma miesiąc na rozważenie oferty amerykańskiej, nie będąc zobowiązany do rozstrzygnięcia.

– Oferta finansowa USA wciąż powstaje – przyznał ambasador Brzeziński. Attache ds. energetyki w ambasadzie USA Robert Rudich zapewnił, że Amerykanie są gotowi zaangażować się finansowo. Przedstawiciele USA zapewnili, że oferta przedstawiona Polakom jest kompleksowa, a obecnie pracują nad opcjami finansowania przez Eximport Bank, które będą „najlepsze i sprawiedliwe”. – Ta propozycja jest wciąż przedmiotem negocjacji – przekazali w komentarzu dla BiznesAlert.pl. Ambasador USA ujawnił, że przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki przebywają obecnie na szkoleniu Nuclear Regulatory Commission w Stanach, gdzie uczą się realizacją projektów jądrowych jak te w technologii AP1000.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę 6-9 GW atomu do 2043 roku z pierwszym reaktorem w 2033 roku. Polacy zadeklarowali, że wybiorą z trzech ofert: amerykańskiej, francuskiej (EDF) i koreańskiej (KHNP) w październiku.

Wojciech Jakóbik