AlertAtomEnergetykaEnergia elektryczna

Polska i Litwa mają obawy wobec rosyjskiego atomu na Białorusi, ale chcą rozwijać z nią współpracę

Ponowne otwarcie granicy polsko - litewskiej. Fot.: KPRM

Ponowne otwarcie granicy polsko - litewskiej. Fot.: KPRM

Premierzy Polski i Litwy spotkali się w piątek przed południem na byłym przejściu granicznym Budzisko-Kalwaria. Polacy i Litwini podkreślili zbieżne interesy energetyczne oraz wspólne stanowisko wobec Białorusi. 

Wspólne plany

Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował o wspólnych planach polsko-litewskich inwestycji infrastrukturalnych w obszarze energetyki. Chodzi o synchronizację sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z resztą Unii Europejskiej poprzez połączenie LitPol Link oraz planowany kabel podmorski Harmony Link. Morawiecki podkreślał wspólne stanowisko Polski i Litwy wobec Białorusi.

– Mamy podobne podejście do spraw energetycznych. I nie tylko rozumiemy obawy Litwy dotyczące elektrowni w Ostrowcu, ale wspieramy Litwę na tym polu, na wszystkich możliwych forach europejskich. Jednocześnie trzeba podkreślić, że Litwa i Polska są za bardzo bliską, dobrą, jak najlepszą współpracą z Białorusią, współpracą gospodarczą, a także polityczną – powiedział Mateusz Morawiecki.

Na początku czerwca portal Respublika.lt cytował premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa, który miał powiedzieć, że Mateusz Morawiecki popiera stanowisko Litwy w sprawie projektu synchronizacji i nie kupowanie energii elektrycznej z białoruskiej elektrowni jądrowej Ostrowiec na Białorusi. – W interesie Polski leży to, aby energia elektryczna wytwarzana w niebezpiecznych elektrowniach w krajach trzecich, nie wchodziła na rynek, dlatego wspierają nasze stanowisko w sprawie podpisania deklaracji politycznej między krajami bałtyckimi – powiedział premier Litwy.

Łotwa waha się w sprawie Ostrowca

Nie wszystkie kraje bałtyckie podzielają na równi sprzeciw Litwy wobec Ostrowca. Według doniesień prasy, Łotwa na jest najmniej zdecydowana w tym sprzeciwie.  – Odmowa Łotwy przyłączenia się do bojkotu białoruskiej elektrowni jądrowej Ostrowiec może utrudnić projekt synchronizacji bałtyckiej sieci energetycznej z europejskim systemem elektroenergetycznej przez Polskę – powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

Litwa uważa tę elektrownię za niebezpieczną, próbuje przekonać Łotwę i Estonię do bojkotu energii elektrycznej wytwarzanej w Ostrowcu. Kraje bałtyckie miały osiągnąć porozumienie w sprawie metod stosowanych w handlu z krajami trzecimi po uruchomieniu elektrowni jądrowej w Ostrowcu, a Litwa, zgodnie z przepisami krajowymi, wstrzymuje handel energią elektryczną z Białorusią. Premierzy trzech krajów powierzyli ekspertom kontynuowanie prac nad deklaracją polityczną. – Polska uważa, że energia elektryczna z Ostrowca nie może wejść na rynek. Jeśli jakiekolwiek kroki państw bałtyckich pozwolą tej energii wejść na polski rynek, może to zagrozić udanej realizacji projektu synchronizacji – powiedział litewski premier.

Bartłomiej Sawicki

Rosja opracowuje program rozwoju technologii jądrowych


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X