Od 1 stycznia 2024 wszystkie państwowe autostrady w Polsce będą darmowe – powiedział w środę wiceminister funduszy Marcin Horała w TVN24. Dodał, że w przypadku prywatnych autostrad, rząd będzie negocjował z koncesjonariuszami, na jakich zasadach można zmienić obecne umowy.
Polska może dołączyć do takich krajów jak Holandia czy Niemcy, które zniosą bramki na autostradach dla samochodów osobowych na odcinkach kontrolowanych przez państwo.
Wiceminister powiedział, że odcinki autostrad, które są państwowe będą bezpłatne. – Co do prywatnych autostrad, obowiązują umowy – zaznaczył. Jak zapowiedział, rząd będzie je negocjował z koncesjonariuszami, na jakich zasadach można te umowy zmienić.
– Jeżeli się strasznie uprą , czy któryś z tych koncesjonariuszy nie będzie chciał żadnej zmiany, wtedy będziemy sobie radzić z tą sytuacją – mówił. Podkreślił, że rząd będziemy się starał porozumieć z prywatnymi właścicielami autostrad i stopniowo wprowadzać zmiany.
Jak podaje na swojej stronie GDDKiA, obecnie płatny jest przejazd pięcioma odcinkami autostrad, przy czym trzy z nich są zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy: A1 Rusocin – Nowa Wieś (AmberOne – GTC), A2 Świeck – Konin z wyłączeniem odcinka między węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód (Autostrada Wielkopolska S.A. i Autostrada Wielkopolska II S.A.), A4 Katowice – Kraków (Stalexport Autostrada Małopolska SA). Płatne są również odcinki państwowe zarządzane przez GDDKiA: A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica).
Jak wynika z wtorkowego wpisu w wykazie prac legislacyjnych rządu, propozycja zaniechania poboru opłat za przejazd autostradami płatnymi zarządzanymi przez GDDKiA znajdzie się w projekcie noweli ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.
– Celem projektu jest zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli) na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – wyjaśniono.
Warto wspomnieć, że w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński podsumowując konwencję „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” zapowiedział, że opłaty za autostrady zostaną zniesione.
We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na środę zwołał dodatkowe posiedzenie rządu ws. harmonogramu realizacji propozycji ogłoszonych podczas konwencji PiS.
Szef rządu ponadto oświadczył, że w krótkim czasie przedstawiony zostanie harmonogram zniesienia opłat na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Informował ponadto, że rząd przystąpi do rozmów z prywatnymi koncesjonariuszami, by od nowego roku przedstawić plan likwidacji bramek.
Bartosz Siemieniuk / Polska Agencja Prasowa
GDDKiA w tym roku planuje uruchomienie na MOP-ach 38 stacji ładowania e-aut