Amerykańska tarcza antyrakietowa w Redzikowie ma zacząć działać w tym roku

15 marca 2023, 09:45 Alert

Budowa instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore w bazie w Redzikowie została zakończona i zacznie ona funkcjonować w tym roku – oznajmił w poniedziałek dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) wiceadmirał John Hill. Powtórzył przy tym, że system nie jest zaprojektowany, by chronić przed rakietami z Rosji.

Flagi USA i Polski. Źródło: freepik
Flagi USA i Polski. Źródło: freepik

– Skończyliśmy konstrukcję, co było głównym krokiem w kierunku instalacji systemu bojowego i testowania. Testy trwają w tym momencie – powiedział Hill, pytany podczas briefingu prasowego o status prac w Redzikowie. Jak dodał, testowanie systemu zakończy się na przełomie lata i jesieni, po czym baza musi uzyskać akceptację Szefa Operacji Morskich, Dowództwa Europejskiego USA i NATO.

– Nie kontroluję tych trzech ostatnich części, ale dotrzemy do tego, co nazywa się deklaracją zdolności technicznych w dalszej części roku. Więc będzie ona funkcjonalna, by prowadzić obronę kraju i kontynentu europejskiego przeciwko rakietom balistycznym – powiedział szef MDA. Potwierdził przy tym, że baza w Redzikowie nie ma służyć przechwytywaniu rakiet z Rosji, lecz np. z Iranu.

Otwarcie bazy w Redzikowie, będącej lądową częścią morskiego systemu Aegis, było wielokrotnie przekładane. Inny lądowy element tarczy, baza w rumuńskim Deveselu funkcjonuje od 2016 roku.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński