AtomEnergetyka

Sołowow: Polsce grozi brak prądu, nadzieja w SMR

Michał Sołowow. fot. PAP/Rafał Guz

Europa musi mieć dostęp m.in. do taniej energii, aby być konkurencyjna. W Polsce potrzeba radykalnych działań w obszarze energetyki – ocenił przedsiębiorca Michał Sołowow. Jedyną szansą dla polskiej energetyki są małe reaktory jądrowe.

– Żeby Europa była konkurencyjna, musi mieć dostęp do kapitału. (…) Dostęp do taniej energii, technologie/innowacje, udział kosztów siły roboczej – w każdym z tych aspektów Europa jest po prostu droga – powiedział Michał Sołowow podczas kongresu EEC Trend.

Ocenił, że w Polsce konieczne są radykalne zmiany w systemie energetycznym.

– Od około 22 miesięcy polski biznes płaci najwięcej na świecie za dostarczony prąd. To wynika z kosztów produkcji, podatków, ETS. (…) Energia jest we wszystkim. Musimy podjąć radykalne kroki, by ten stan zmienić. Inwestycje będą omijały Polskę i ten trend się już pojawił – powiedział przedsiębiorca.

Jak wskazał, Polsce grozi luka w podaży energii i – jego zdaniem – nie wynika ona wyłącznie z regulacji europejskich, ale i stanu technicznego bloków energetycznych.

Kontrolowana przez Sołowowa spółka Synthos wspólnie z Orlenem planują poprzez spółkę Orlen Synthos Green Energy budowę małych bloków jądrowych SMR.

– SMR jest chyba jedynym dostępnym rozwiązaniem, które może w średnim okresie, w ciągu półtorej dekady, zmienić nasz miks energetyczny. Zainwestowaliśmy w technologię siedem lat temu, gdy nikt nie wierzył, że atom wróci – powiedział Sołowow.

Jak poinformował, budowa pierwszego bloku SMR w Polsce może zająć 28-32 miesięcy, a kolejne mogą być budowane w 24 miesiące. Przy założeniu budowy pięciu bloków SMR, CAPEX może wynieść ok. 1,8 miliarda euro za 300 MW mocy.

– To mniej więcej dziesięciokrotnie niższy koszt niż planowany w dużej elektrowni atomowej – powiedział Michał Sołowow.

Biznes Alert / PAP

Jądrowe SMR-y wracają do łask rządu


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X